Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kolejny podatek - na kościół?

15 października 2011
Biskupi proponują odpis od podatku na rzecz Kościoła i innych związków wyznaniowych - informuje "Rzeczpospolita". W zamian miałby zostać zlikwidowany Fundusz Kościelny.
Z postulatem likwidacji Funduszu Kościelnego wystąpił wczoraj metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik, do niedawna sekretarz generalny episkopatu. W jego opinii chodzi o pozwolenie obywatelom, by mogli decydować o jeszcze jednym procencie ze swojego podatku przeznaczanego na cel konkretnego Kościoła.

Podkreśla, że taki rozwiązanie dawałoby możliwość decydowania o przeznaczeniu procenta na działalność instytucji pożytku i procenta na rzecz wybranego Kościoła. W ocenie arcybiskupa Budzika zmiana prawa byłaby korzystna nie tylko dla Kościoła, ale również dla samego państwa. W związku z tym dostojnicy są gotowi na likwidację Funduszu Kościelnego.

- Obecnie Ministerstwo Finansów nie prowadzi żadnych prac nad zmianą przepisów dotyczących przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, w związku z powyższym trudno jest się teraz ustosunkować do takich propozycji - poinformowała po południu rzeczniczka ministerstwa Małgorzata Brzoza. Brzoza odniosła się w ten sposób do propozycji metropolity lubelskiego arcybiskupa Stanisława Budzika, który - jak podała środowa "Rzeczpospolita" - proponuje wprowadzenie odpisu od podatku na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych w zamian za likwidację Funduszu Kościelnego.

Gazeta przypomina, że fundusz ten został utworzony jeszcze w 1950 roku i miał zasilić dochody uzyskiwane z przejętego przez państwo majątku kościelnego, a następnie dzielony między Kościoły proporcjonalnie do zabranych nieruchomości.


POWIĄZANE

Czy uprawa kukurydzy jest opłacalna? Co roku, po zakończonych żniwach producenci...

Kwestie bezpieczeństwa żywnościowego muszą być traktowane przez polityków tak po...

Innowacje biotechnologiczne w służbie biogospodarki Rola biotechnologii w rozwoj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę