Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Kolejny dzik z wirusem ASF

3 grudnia 2015
W pobliżu miejscowości Horczaki Górne (gm. Szudziałowo, powiat sokólski, woj. podlaskie) znaleziono padłego dzika, zarażonego wirusem afrykańskiego pomoru świń. To już trzynasty przypadek tej choroby u dzików - podał Główny Lekarz Weterynarii.

Dzika znaleziono blisko 5,5 km od granicy polsko-białoruskiej, w strefie przygranicznej.
Badania potwierdziły, że padły dzik był zarażony wirusem ASF. Padlina została unieszkodliwiona pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
Wcześniej w naszym kraju stwierdzono dwa ogniska ASF u świń. Dwa tygodnie temu Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że chorobę afrykańskiego pomoru świń stwierdzono u dwóch świń w miejscowości Zielonka w gm. Gródek (powiat białostocki), która graniczy z Białorusią. Wyznaczono wówczas 10-km strefę z ograniczeniami wokół gospodarstwa, gdzie znaleziono padłe zwierzęta, a w niej 3-km strefę zapowietrzoną i 7-km strefę zagrożoną.
Drugi przypadek tej choroby u świń wykryto w gminie Gródek, 13 km na północ od gospodarstwa, w którym stwierdzono pierwsze ognisko. W gospodarstwie była hodowana tylko ta jedna świnia, u której stwierdzono chorobę. Służby weterynaryjne zastosowały takie same obostrzenia, jak w poprzednim przypadku.
Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się w poniedziałek do mieszkańców i turystów z terenu czterech gmin w powiecie białostockim i sokólskim (Podlaskie), by zrezygnowali z wypraw do lasu, spacerów czy grzybobrania, gdyż jest możliwość przeniesienia wirusa z terenów leśnych. Chodzi o gminy: Gródek i Michałowo (powiat białostocki) oraz Krynki i Szudziałowo (powiat sokólski).
W Polsce po raz pierwszy wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto u padłych dzików w połowie lutego br. Dotychczas stwierdzono dziewięć ognisk tej choroby u dzików - wszystkie chore zwierzęta znaleziono w pobliżu polsko-białoruskiej granicy.
W związku z pojawieniem się ASF w Polsce zakaz importu polskiej wieprzowiny wprowadziły m.in. Rosja, Białoruś, Ukraina i wiele innych krajów pozaunijnych.
Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki, co sprawia, że powoduje duże straty materialne. Choroba nie jest groźna dla ludzi.

POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę