Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kolejne pielgrzymki docierają na Jasną Górę

14 sierpnia 2012
Kolejne grupy pielgrzymów przybywają na Jasną Górę przed przypadającą w środę uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W poniedziałek do sanktuarium dotarły grupy pątników m.in. ze Szczecina, Rzeszowa i Koszalina. Niektórzy pokonali ponad 600 km.
Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, w 35. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Rzeszowskiej przyszło do Częstochowy 1,8 tys. osób. Pątnicy pokonali 300 km w ciągu 10 dni. Zgodnie z wieloletnią tradycją, całą drogę wędrował bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej. Także w poniedziałek do częstochowskiego sanktuarium doszła 22. Piesza Pielgrzymka Diecezji Drohiczyńskiej. Pielgrzymi z Drohiczyna, około 650 osób, wędrowali 13 dni, pokonując 360 km.
350 pątników liczyła 28. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Najdłuższe trasy pokonały grupy: z Łukęcina - 621 km w 20 dni i ze Świnoujścia - 615 km w 19 dni. Pielgrzymi startujący ze Szczecina pokonali 521 km w 16 dni. Najmłodszy pątnik miał 10 lat, najstarszy 88 lat. "Pielgrzymka to taki czas przemiany, która się dokonuje i pod koniec dopiero coraz bardziej to widać, ludzie odczuwają to w swoich sercach" - powiedział ks. Janusz Szczepaniak, ojciec duchowny w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.
21. Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej dotarła przed jasnogórski Szczyt już rano. W tym roku wędrowało w niej ponad tysiąc osób. Najdłuższą trasę mieli do pokonania pielgrzymi z Lęborka - w czasie 17 dni przeszli 590 km, krótszą - 510 km przebyli pątnicy z Kościerzyna. Na Jasną Górę dotarła również grupa rowerowa z Lęborka w liczbie 34 rowerzystów.
Jubileuszowa 30. Piesza Pielgrzymka Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej zgromadziła w swych szeregach 500 pątników. Najdłużej wędrowali pielgrzymi z Ustki, którzy przebyli 630 km w 19 dni, i pielgrzymi ze Słupska, którzy w 20 dni przeszli 608 km.
W sierpniu na Jasną Górę dotrze w sumie ponad 100 tys. pieszych pielgrzymów. Dni poprzedzające środowe święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to tradycyjnie okres szczytu pielgrzymkowego. Najwięcej pątników dotrze do sanktuarium w poniedziałek i wtorek. Tego dnia na Jasną Górę wejdzie m.in. najliczniejsza z pielgrzymek - warszawska, a także akademicka, także idąca ze stolicy. Przyjdą także m.in. pielgrzymujący żołnierze i strażacy, pątnicy z Podlasia i Lublina.
W środę pielgrzymi, zarówno ci, którzy przyjdą na Jasną Górę pieszo, jak i ci, którzy dojadą specjalnie na uroczystości, wezmą udział w sumie pontyfikalnej. Uroczystości święta Wniebowzięcia NMP co roku gromadzą w Częstochowie tysiące wiernych.
Kolejny szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze przypada w dniach poprzedzających święto Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzone 26 sierpnia. W ciągu trzech dni do sanktuarium dotrze wówczas pieszo ponad 30 tys. pielgrzymów.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę