Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Klęska urodzaju?

24 lutego 2010
Nikt nie ma już złudzeń. Rolników czeka kolejny rok niskich cen zbóż. Skąd taka pewność? Przewidywane dobre zbiory na świecie i rekordowy eksport ziarna, do jakiego przymierza się Ukraina. Nie bez znaczenia jest też sytuacja na rynku krajowym i spadające zapotrzebowanie na pasze.

Magazyny pana Karola Lipińskiego są już prawie puste. Z ubiegłorocznych zbiorów zbóż została praktycznie jeszcze tylko kukurydza. Resztę ziarna rolnik systematycznie sprzedawał. Mimo, że cena jaką otrzymywał była wyjątkowo niska.

Karol Lipiński, Skrzelew: żeby kupić nawozy, paliwa - rolnicy nie mają wyjścia. Są teraz w kropce. Zakłady produkcyjne wykorzystują to, bo wiedzą, że mogą dać niską cenę, a my i tak sprzedamy. Nie mamy innego wyjścia.

W podobnej sytuacji jest wielu rolników. Ci, którzy większości zapasów ziarna pozbyli się w grudniu mogą mówić szczęściu, gdyż ceny od początku roku wciąż spadają. I nic nie wskazuje na to aby w najbliższych miesiącach miałoby się cokolwiek zmienić.

Tym bardziej, że szacunki tegorocznych zbiorów na świecie są wyjątkowo optymistyczne. Podobnie jak planowany eksport ziarna z Ukrainy, która w tym roku planuje sprzedać nawet 22 miliony ton.

Andrzej Bąk, Warszawska Giełda Towarowa: w poszczególnych tych dwu latach mamy klęskę urodzaju. Mamy bardzo duże zapasy. Wychodzi na to, że w nowy sezon – tylko w Polsce, wejdziemy z zapasami ponad 5 milionów ton zbóż. To jest bardzo dużo.

A jaką sytuację polscy rolnicy zastaną po żniwach? W tym wypadku trzeba się liczyć raczej z dalszym spadkiem. Wiele zależy od kursu euro i zbiorów krajowych które w tym roku mogą być znacznie wyższe.

Tadeusz Szymańczak, Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych: jeśli popatrzymy również na to, że wypada część produkcji – produkcji roślinnej, typu na przykład buraki cukrowe, typu chociażby chmiel, typu tytoń i tak dalej, to wszystko zostaje zagospodarowane w postaci zbóż. Więc ta ilość zbóż i powierzchni powoli przybywa.

Tym bardziej, że eksport zbóż właśnie wyhamował. Głównym sprawcą jest umacniający się złoty. Jeszcze w końcówce ubiegłego roku, dzięki drogim walutom udało się sprzedać za granicę około 1 miliona ton ziarna.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę