Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KE: Zasoby rybne w lepszej kondycji

5 stycznia 2016
- Jesteśmy obecnie świadkami pewnych postępów w ograniczaniu przełowienia, ale jeżeli chcemy zagwarantować, że będą one długoterminowe, musimy uczynić kolejny krok i przyjąć reformę Wyryb – powiedziała Maria Damanaki, komisarz ds. gospodarki i morskiej rybołówstwa w kontekście przyjętego 8 czerwca br. dokumentu konsultacyjnego z propozycjami dotyczącymi ustalenia uprawnień do połowów na rok 2013.

Dokument pokazuje, że starania KE na rzecz stopniowego wyeliminowania przełowienia zaczynają przynosić owoce. Obecnie w europejskich morzach znajduje się 20 stad ryb, które, według dostępnych danych, nie są nadmiernie eksploatowane, podczas gdy w 2009 r. istniało zaledwie pięć takich stad. Zmniejszenie całkowitych dopuszczalnych połowów w poprzednich latach umożliwiło nawet zwiększenie niektórych TAC w 2012 r. Może to przynieść co najmniej 135 mln EUR dodatkowego dochodu dla sektora rybołówstwa.

Powyższe dane świadczą o tym, że korzystanie z doradztwa naukowego przy ustalaniu TAC pomaga odbudowywać zasoby rybne. W rezultacie rybacy odnoszą korzyść w postaci zwiększonych połowów oraz wyższych dochodów, a oddziaływanie połowów na środowisko jest mniejsze. Dane te pokazują również, że reforma wspólnej polityki rybołówstwa jest niezbędna do tego, by zastosować na szerszą skalę metody, które okazały się skuteczne w perspektywie długoterminowej oraz włączyć je do procesu kształtowania polityki UE. Przełowienia nie można wyeliminować wyłącznie poprzez coroczne ustalanie TAC. Jak stwierdzono we wniosku Komisji w sprawie reformy WPRyb, konieczne są dalekowzroczne zarządzanie, podejście całkowicie oparte na wiedzy naukowej oraz wyeliminowanie zgubnych praktyk, takich jak odrzuty ryb.

- Jesteśmy obecnie świadkami pewnych postępów w ograniczaniu przełowienia, ale jeżeli chcemy zagwarantować, że będą one długoterminowe, musimy uczynić kolejny krok i przyjąć reformę Wyryb – powiedziała Maria Damanaki, komisarz ds. gospodarki i morskiej rybołówstwa.

Komisja uważa, że w odniesieniu do zasobów objętych długoterminowymi planami zarządzania całkowite dopuszczalne połowy i poziomy nakładu połowowego na następny rok należy ustalić z uwzględnieniem obowiązujących planów (wymóg prawny). W przypadku innych zasobów rybnych, które nie są objęte tymi planami, TAC należy ustalać na podstawie opinii naukowej w celu wyeliminowania przełowienia 2015 do r. lub wcześniej, jeśli tylko jest to możliwe. W przypadku braku takiej opinii należy zastosować zasadę ostrożności.

Zaplecze naukowe potrzebne do oceny zasobów ryb jest coraz lepsze. Podczas gdy w 2009 r. w północno-wschodnim Atlantyku 57 stad było objętych TAC bez konsultacji naukowych, w 2012 r. oczekiwana jest radykalna poprawa i stad tych będzie prawdopodobnie zaledwie 10 do 12.

Komisja potwierdza, tym samym swoje zobowiązanie do proponowania poziomów połowów na podstawie analizy naukowej, przyjmując rok 2015 r. jako termin wyeliminowania przełowienia, zgodnie z wnioskiem dotyczącym reformy WPRyb.

Zasoby w wodach UE i północno-wschodniego Atlantyku, które nie zostały ocenione jako nadmiernie eksploatowane:

Żabnica - wody przybrzeżne Portugalii i atlantyckie wybrzeże Hiszpanii
Błękitek - wszystkie obszary
Sola zwyczajna - Skagerrak, Kattegat i Morze Bałtyckie, zachodnia część kanału La Manche, Morze Celtyckie
Plamiak - Morze Północne, Wyniesienie Rockall, wody na zachód od Szkocji
Śledź - Morze Północne, Morze Celtyckie, Morze Botnickie
Ostrobok - obszar zachodni, od Morza Kantabryjskiego do północnej części Morza Północnego
Smuklica - wody przybrzeżne Portugalii i atlantyckie wybrzeże Hiszpanii
Homarzec - Skagerrak i Kattegat, Morze Północne (Fladen Ground), wody na zachód od Szkocji, Morze Celtyckie i Morze Irlandzkie
Gładzica - Morze Północne
Dorsz - wschodni Bałtyk
Koleń - północno-wschodni Atlantyk

Natomiast stan zasobów, w przypadku których ocena naukowa jest możliwa, poprawił się w ostatnich latach. W północno-wschodnim Atlantyku i w pobliskich morzach liczba nadmiernie eksploatowanych stad spadła z 32 (na 34) w 2005 r. do 18 (na 38) w 2012 r., tj. z 94 proc. do 47 proc. W przypadku basenu Morza Śródziemnego dla 63 proc. zasobów dostępne są wystarczające dane. 80 proc. tych zasobów jest nadmiernie eksploatowane.

Za pośrednictwem tego dokumentu corocznie publikowanego dokumentu Komisja zwraca się do państw członkowskich i zainteresowanych podmiotów o przedstawienie opinii na temat ustanowienia całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC), kwot i nakładu połowowego (dni przebywania na morzu) na następny rok.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę