Komisja Europejska ma przygotowany scenariusz sankcji handlowych, które będą bolesne dla Rosji, ale także dla dźwigającej się z kryzysu Europy - powiedział w TVP Info komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego Janusz Lewandowski.
"Wiem na pewno, że mamy przygotowany scenariusz sankcji trzeciego stopnia" - powiedział Lewandowski informując o efektach spotkania komisarzy UE w Strasburgu. Wyjaśnił, że chodzi o sankcje bardzo dotkliwe dla Rosji, dotyczące więzi handlowych czy transferów.
"Nie mogę o tym mówić w tej chwili. Natomiast oczywiście one w jakiś sposób są bolesne również dla Europy, która się dźwiga z kryzysu. I dlatego dobrze by było, gdyby ich nie trzeba było zastosować. Są przygotowane, są w tej chwili konsultowane z poszczególnymi rządami. Są oparte na zasadzie zwartości Unii" - powiedział.
W czwartek w Genewie o kryzysie ukraińskim rozmawiali szefowie dyplomacji USA, UE, Rosji i Ukrainy. We wspólnym oświadczeniu wydanym po siedmiu godzinach rozmów podkreślili, że porozumiano się w sprawie konkretnych kroków zmierzających do deeskalacji napięć.
Porozumiano się też w sprawie przywrócenia bezpieczeństwa wszystkim obywatelom Ukrainy. Dokument głosi, że wszystkie strony muszą powstrzymać się od wszelkiej przemocy, zastraszania i prowokacyjnych działań. Uczestnicy spotkania zdecydowanie potępili i odrzucili wszelkie przejawy ekstremizmu, rasizmu i nietolerancji religijnej, łącznie z antysemityzmem.
W oświadczeniu napisano, że wszystkie nielegalne grupy zbrojne muszą zostać rozbrojone, wszystkie nielegalnie zajęte gmachy muszą zostać zwrócone prawowitym właścicielom, wszystkie nielegalnie okupowane ulice, place i inne miejsca publiczne w miastach ukraińskich muszą zostać opuszczone.
Oświadczenie głosi, że amnestią zostaną objęci uczestnicy protestów i ci, którzy opuszczą zajęte gmachy i inne miejsca publiczne, z wyjątkiem tych, którzy zostaną uznani za winnych ciężkich przestępstw.
Uzgodniono, że specjalna misja monitoringowa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) powinna odgrywać główną rolę w pomaganiu władzom ukraińskim i lokalnym społecznościom w niezwłocznym wprowadzaniu w życie najpilniej potrzebnych środków deeskalacji. USA, UE i Rosja zobowiązały się do wspierania tej misji, w tym do zapewnienia obserwatorów.
Oświadczenie głosi także, iż zapowiedziany na Ukrainie proces konstytucyjny będzie inkluzywny i przejrzysty. Obejmie niezwłoczne nawiązanie szerokiego dialogu narodowego, sięgającego do wszystkich regionów i formacji politycznych i dopuszczającego branie pod uwagę zdania opinii publicznej i proponowanych poprawek.
Uczestnicy spotkania podkreślili znaczenie ekonomicznej i finansowej stabilności Ukrainy i wyrazili gotowość przedyskutowania dodatkowego wsparcia w miarę wdrażania ww. przedsięwzięć.
9036679
1