Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Każdy miesiąc rosyjskiego embarga zmniejsza eksport żywności o ok. 52 mln euro

5 stycznia 2016
Każdy miesiąc rosyjskiego embarga zmniejsza polski eksport trzech głównych grup produktów rolno-spożywczych o ok. 52 mln EUR - ocenił dla PAP Wiesław Łopaciuk, ekspert z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

"Głównym czynnikiem, który określi jak bardzo dotkliwe dla polskich producentów okaże się nałożone przez Rosję embargo, będzie oczywiście czas jego trwania. Pewne straty będą do nadrobienia, ale jeżeli embargo przedłuży się na kilka miesięcy to można być pewnym, że część dostaw do tej pory realizowanych przez m.in. Polskę, zostanie zastąpionych przez np. Chiny" - powiedział PAP Łopaciuk.
"Te straty mogą nie być do zastąpienia gdy już strona rosyjska zwiąże się z innymi dostawcami. Polsce pozostanie szukanie nowych rynków, choć po pierwsze jest to czasochłonne, a po drugie droższe. Trzeba znaleźć nowych kontrahentów, wzrastają koszty logistyki i transportu. Nie należy więc oczekiwać, że wobec zamknięcia rynku rosyjskiego polscy producenci żywności straty nadrobią na Zachodzie" - dodał.
Pod koniec stycznia rosyjska służba weterynaryjna Rosseolchoznadzor poinformowała rozszerzeniu embarga na wwóz żywności m.in. z Polski o mięso wieprzowe. Podobne zakazy importu żywności z krajów Unii Europejskiej wprowadziła także Białoruś.
IERiGŻ szacuje, że miesięczna wartość eksportowanych towarów z 3 głównych grup spożywczych, na które Rosja nałożyła embargo, wynosi ok. 52 mln euro.
"Embargo dla Polski dotkliwe jest przede wszystkim ze względu na handel trzema głównymi grupami towarów - mięsem wieprzowym, jabłkami oraz produktami ziemniaczanymi. Patrząc na dane z 2013 roku możemy szacować, że miesięcznie sprzedajemy do Rosji mięso wieprzowe za ok. 12 mln euro. Do tego doliczmy jabłka za ok. 35 mln euro miesięcznie, a także produkty pochodzenia ziemniaczanego za ok. 5 mln euro miesięcznie" - powiedział.
"Można więc szacować, że każdy miesiąc embarga na te główne grupy towarów będzie zmniejszał nasz eksport do Rosji o ok. 52 mln euro" - dodał.
Łopaciuk dodał, że ok. 80 proc. eksportowanych z Polski jabłek trafia do państw WNP, z czego większość do Rosji.
Z danych IERiGŻ wynika, że Rosja odpowiada za ok. 5-6 proc. polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych, a jego wartość wynosi ok. 1 mld euro rocznie.



POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę