27 września Krajowa Spółka Cukrowa S.A. rozpoczyna kampanię cukrowniczą 2008/2009. Według szacunków firma przerobi w niej 3,3 mln ton buraków. Surowiec dostarczy 17 tysięcy plantatorów.
Jako pierwsze w KSC przerób buraków zainaugurowały w sobotę 27 września cukrownie: „Nakło” w Kujawsko-Pomorskim i „Dobrzelin” w Łódzkim. W kolejnych dniach dołączą do nich pozostałe zakłady: 1 października „Kruszwica” (Kujawsko-Pomorskie), „Malbork” (Pomorskie) i „Werbkowice” (Lubelskie), 4 września „Krasnystaw” (Lubelskie), a 11 września „Kluczewo” (Zachodniopomorskie).
- Zgodnie z planem w ciągu trzech miesięcy Spółka zamierza odebrać od 17 tys. rolników ok. 3,3 mln ton surowca, z których wytworzy ponad 515 tys. ton cukru kwotowego. Łącznie w bieżącym roku KSC chce wprowadzić na rynek do 550 tys. ton cukru.
Prawdopodobnie ilość buraków będzie większa, bo w rozpoczynającej się kampanii KSC zamierza skupić od plantatorów całość zebranego surowca – także nadwyżki ponad limit określony w umowach kontraktacyjnych. Zapłaci za nie tak samo jak za buraki kwotowe, czyli ok. 28 euro za tonę. Analizy służb surowcowych KSC wskazują, że tegoroczna susza nie wyrządziła większych szkód na plantacjach buraków. Spółka spodziewa się więc wysokich plonów. Trudno natomiast prognozować ostateczną zawartość cukru w korzeniach, która będzie zależała od utrzymywania się słonecznej pogody.
W tym roku do przerobu buraków przystąpi 7 cukrowni KSC, czyli o 4 mniej niż w poprzedniej kampanii. Zmniejszenie liczby zakładów to wynik restrukturyzacji związanej z unijną reformą rynku cukru, która zakłada obniżenie produkcji cukru w UE do roku 2009/2010 o 6 mln ton. Na skutek reformy producenci cukru w Polsce zrezygnowali z limitu produkcji w ilości ponad 366 tys. ton cukru. W przypadku KSC kwota redukcji wyniosła ponad 140 tys. ton cukru i objęła wyłączenie z produkcji cukrowni „Lublin”, „Łapy”, „Brześć Kujawski” oraz zależnej spółki „Cukrowni Leśmierz S.A.”
Krajowa Spółka Cukrowa S.A. w Toruniu powstała w 2002 r. i jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. Firma dysponuje blisko 40-procentowym udziałem w rynku krajowym i 4-procentowym udziałem w rynku całej UE – mówi Łukasz Wróblewski, rzecznik prasowy KSC.