Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Już prawie 6 tys. wniosków na ,,różnicowanie''

5 stycznia 2016
Blisko 6 tys. wniosków o pomoc na "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" przyjęły OR ARiMR.
Osiem województw nadal je przyjmuje.
Tradycyjnie największe zainteresowanie wsparciem z PROW 2007 - 2013 było w województwie wielkopolskim.

Tegoroczny nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" objętego PROW 2007-2013 rozpoczął się 24 sierpnia br. W ośmiu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, pomorskim, opolskim i podlaskim przyjmowanie wniosków już się zakończyło. Złożone tam wnioski przekroczyły bowiem o 20% limity środków przewidzianych do rozdzielenia w tym naborze. Rolnicy z 8 pozostałych województw mogą nadal ubiegać się o pomoc na prowadzenie działalności innej niż rolnicza. Do 10 września br. oddziały regionalne ARiMR zarejestrowały blisko 6 tys. wniosków o pomoc z tego działania.

Tegoroczny nabór wniosków o udzielenie wsparcia z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" w niektórych województwach spotkał się  z niezwykle dużym zainteresowaniem podczas gdy w innych nie jest ono za duże. Podobnie jak w ubiegłych latach, nadal sporo pieniędzy czeka na rolników, którzy chcą prowadzić w swoich gospodarstwach dodatkową działalność gospodarczą niezwiązaną z rolnictwem np. w województwach: podkarpackim, łódzkim, małopolskim, lubelskim i świętokrzyskim. Tam do wykorzystania limitów środków jest jeszcze daleko.

Tegoroczna pula środków na wsparcie działalności nierolniczej wynosi 676,4 mln zł. Jest to kwota dwukrotnie wyższa od pierwotnie przewidzianej, a informację o jej powiększeniu Minister Marek Sawicki przekazał podczas konferencji prasowej 20 sierpnia br. Dzięki tej decyzji wsparcie na prowadzenie dodatkowej poza rolniczej działalności, będzie mogło otrzymać około 7 tys. rolników oraz ich małżonków bądź domowników. Jest to mniej więcej tyle samo osób ile w sumie złożyło wnioski o taką pomoc w naborach przeprowadzonych w 2008 i 2009 roku.

Pomoc z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" może wynieść do 100 tys. zł.. Otrzymane z ARiMR (w formie refundacji) pieniądze mogą pokryć do 50% kosztów kwalifikowalnych poniesionych na uruchamianie działalności niezwiązanej z rolnictwem. Pozostałą część kosztów  wnioskujący o wsparcie musi pokryć z własnych środków.

Zakres działań, na które można uzyskać wsparcie z "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej" z PROW 2007 - 2013, jest niezwykle szeroki. Obejmuje on pomoc na świadczenie różnorakich usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, a także dla ludności. Sfinansować można również działalność związaną z prowadzeniem sprzedaży hurtowej lub detalicznej różnych produktów takich jak maszyny i urządzenia rolnicze czy np. perfumy i kosmetyki. Pieniądze z "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej" można przeznaczyć na inwestycje związane z działalnością turystyczną oraz ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem lub różnego rodzaju przedsięwzięcia w przetwórstwo produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych, czy w wytwarzanie produktów energetycznych z biomasy. Pomocą objęte są działania w zakresie rachunkowości, doradztwa oraz usług informatycznych. Środki z "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej" mogą być wykorzystane na działalność aktywizującą mieszkańców obszarów wiejskich np. poprzez inwestycje w organizację różnego rodzaju form opieki nad dziećmi.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę