Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jest szansa na eksport rzepaku

21 stycznia 2008
Jak informuje Agnieszka Korycińska z Biura Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku ponad 80 tys. ton rzepaku z Opolszczyzny i Dolnego Śląska ma szansę wyjechać w tym roku do Niemiec, gdzie w jednej z największych fabryk biodiesla Neckermann Renewables w Wittenberg zostaną przerobione na wysokiej jakości estry rzepakowe. To prawie 20% produkcji rzepaku z tego regionu.
Pierwsze spotkanie handlowe w tej sprawie odbyło się 15 stycznia br. w Księży Lesie koło Strzelec Opolskich. Było ono efektem listopadowego wyjazdu producentów do fabryki biodiesla w Wittenberg, w Niemczech. Możliwość współpracy z zachodnią firmą skupiła na spotkaniu 20 przedstawicieli grup producenckich i większych firm, w tym Kietrz Głubczyce i Top Farms. Głównym celem spotkania było wspólne omówienie zasad współpracy w sprawie sprzedaży surowca do fabryk biodiesla w Niemczech i Austrii. Szczegółowo zostały omówione warunki umów kontraktacyjnych na dostawy rzepaku w 2008 r. Jak podkreśla Agnieszka Korycińska zachęcające jest to, że przedstawiona umowa spełnia prawdziwie europejskie standardy:  9% wilgotności, dodatkowe dopłaty za niższy niż 9% poziom wody oraz dopłaty w wysokości 1,5% ceny za każdy 1% zaolejenia powyżej bazy 40%.
- Zapotrzebowanie fabryki w Wittenberg na surowiec wynosi ponad 500 tys. ton rocznie. Przynajmniej ? tych potrzeb chcielibyśmy zapewnić dzięki dostawom z południowo-zachodniej Polski” – tłumaczył zebranym Ludwig Müller z Neckermann Renewables Wittenberg GmbH).
Zdaniem Korycińskiej ważne  jest również, ze strategia firmy opiera się na zapewnieniu odpowiednich relacji z dostawcami podstawowego surowca (rzepaku), którzy stanowią również potencjalnych odbiorców śruty rzepakowej – jakże ważnego produktu ubocznego z procesu produkcji biopaliw.
-Jeśli cena, którą zaoferują na kolejnym spotkaniu okaże się bardziej konkurencyjna od polskich propozycji zapewne nikt nie będzie się wahał nad sprzedażą surowca w niemieckie ręce. Warto zaznaczyć, że okres kontraktacji w Niemczech dopiero się rozpoczyna, a kończy -  tuż przed żniwami. Wszystko wskazuje na to, że tym razem prawa rynkowe również wezmą górę i polski rzepak pojedzie tam, gdzie będzie lepiej ceniony! – dodaje Korycińska.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę