Można ją jeść z wody i z patelni, z ćwikłą, chrzanem czy musztardą. Jest znana i lubiana, a ze sklepowych półek znika hurtowo szczególnie przed Wielkanocą. Mowa tu o białej kiełbasie, która produkowana jest u nas od pokoleń, ale jak się okazuje, nie zawsze w zgodzie z tradycją. Dziś piszemy, jak wybrać dobrą białą kiełbasę lub przyrządzić ją samemu.
Białą kiełbasę przygotowywały własnoręcznie jeszcze nasze prababcie. Do domowej produkcji wykorzystywano najlepszej jakości mięso wieprzowe i wołowe, czosnek, majeranek i sól. Nie było tam mowy o konserwantach, barwnikach czy innych sztucznych dodatkach, od których aż roi się w wyrobach dostępnych na sklepowych półkach. Często obniżają one jakość wyrobu.
– Coraz częściej na rynku można kupić kiełbasę białą, która jest różowa po sparzeniu, co powinno być dla nas ostrzeżeniem – wyjaśnia Mieczysław Łoszewski (55 l.), technolog z Zakładów Mięsnych Nowak. – Oznacza to, że kiełbasa zawiera konserwanty.
Oprócz szkodliwych dodatków wielu producentów dodaje do swoich wyrobów mięso drobiowe. Chociaż jest to zgodne z prawem, to całkowicie kłóci się z tradycją i psuje znany od pokoleń smak. Jak więc wybrać najlepsza białą? Warto zacząć dokładnie czytać etykietki albo zabrać się za własnoręczne przygotowanie tego specjału!
– Nie ma obligatoryjnych przepisów, które jasno określałyby skład wyrobu mięsnego, jakim jest biała kiełbasa. Z tego powodu producenci mają dużą dowolność i receptury każdego wytwórcy mogą się od siebie znacznie różnić - mówi Piotr Pakowski (55 l.), gdańska Inspekcja Handlowa.
Tyle mięsa w kiełbasie:
1. Sokołów – 84 procent, w całości mięso wieprzowe
2. Spiżarnia Smaków – 84 proc. mięsa (mięso wieprzowe 77 proc., mięso drobiowe 7 proc.)
3. PIKOK - 81,1 proc. mięsa, w całości mięso wieprzowe
4. Skiba: 81 proc. mięsa, w całości mięso wieprzowe
5. Żywiec: 70 proc. mięsa, (mięso wieprzowe 63 proc., mięso indycze 7 proc.)
6. Nowak: 67 proc. mięsa, w całości mięso wieprzowe
7. Kraina Obfitości: 62 proc. mięsa – (mięso wieprzowe 43 proc., mięso indycze 19 proc.)
8. Łuków: 48 proc. mięsa – (mięso wieprzowe 41 proc., mięso wołowe 7 proc.).
Babciny przepis na białą kiełbasę
1. Przygotowujemy 1 kg mięsa. Możemy wykorzystać szynkę i łopatkę wieprzową, ewentualnie 10 dg wołowiny. Unikamy mięsa drobiowego, bo według mistrzów kuchni psuje smak! Potrzebujemy też: jelito wieprzowe naturalne - do kupienia w większości sklepów mięsnych, 3 gramy pieprzu, 50 gramów czosnku polskiego, 10 gram majeranku, ok. 25 gramów soli kuchennej i 100 ml wody.
2. Mięso mielimy w maszynce do mięsa. Do wyboru w maszynkach sitko o oznaczeniu „4" oraz „8". Tłuste kawałki mielimy przez pierwsze z nich, chude przez drugie.
3. Dokładnie zmielone (nawet kilkakrotnie) mięso mieszamy z przyprawami i wodą np. w misce. W międzyczasie jelito moczymy przez chwilę w ciepłej wodzie (ok. 3 – 4 min., aż zmięknie)
4 Następnie musimy nafaszerować jelito przygotowanym mięsem. Robimy to za pomocą specjalnego programu w maszynce, albo ręcznie.
5. Teraz pozostaje nam delektowanie się własnoręcznie przygotowanym smakołykiem.
9571803
1