Sprzedaż jabłek można zwiększyć tylko wtedy jeśli ich jakość będzie odpowiadała oczekiwania konsumentów, w przeciwnym razie będą sięgać np. po owoce cytrusowe. Jednym z ważniejszych wyznaczników jakości jabłek jest ich jędrność. A z tą w przypadku dużej części jabłek oferowanych w supermarketach, na bazarach czy sklepach osiedlowych jest źle.
Równocześnie w sklepach jest coraz większy asortyment dosyć dobrej jakości owoców południowych, często w atrakcyjnych cenach. Wszystko to powoduje, że jabłkom coraz trudniej przebić się na rynku. Dowodem tego jest malejąca konsumpcja tych owoców, wynosząca obecnie około 16 kg jabłek na osobę na rok (jeszcze kilka lat temu przekraczało ona 22 kg na osobę na rok). Dlatego konieczne jest oferowanie produktów coraz lepszej jakości. Jednym z ważniejszych jej wyznaczników jest jędrność miąższu. Na podstawie licznych testów konsumenckich przeprowadzonych w polskich ośrodkach naukowych czy bezpośrednio przez sprzedawców udało się wypracować optymalne parametry jędrności. Dlatego wyznaczając sobie cele w projekcie „Polskich Jabłek Wysokiej Jakości” (projekt sfinansowany przez Agencje Rynku Rolnego ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw) dużą uwagę zwróciliśmy na ten wyznacznik jakości. I tak dla takich odmian jak ‘Golden Delicious’ i ‘Gala’ minimalna jędrność owoców w czasie sprzedaży powinna wynosić 6,0 kG, odmiany ‘Jonagold’ i jego mutantów – 5,0 kG, a odmiany ‘Šampion’ (‘Champion’) – 4,5 kG. Podane wartości dotyczą owoców w momencie ich konsumpcji, dlatego w czasie ich przygotowywania do sprzedaży wartość ta powinna być większa nawet o 1 kG.
Wymagania dotyczące jędrności jabłek wybranych odmian w momencie ich sprzedaży (na podstawie www.kingsandapples.com)
Odmiana i jej sporty - Minimalna jędrność
(kg/cm)
‘Golden Delicious’- 6,0
‘Gala’ - 6,0
‘Jonagold’ - 5,0
‘Champion’ - 4,5
Dzięki przestrzeganiu tego ważnego parametru jabłka nie tylko będą dłużej zachowywały trwałość w obrocie towarowym oraz po ich zakupie. Większa jędrność to także mniejsze ubytki w sklepach związane z np. gniciem. Jędrne owoce są także w mniejszym stopniu narażone na obicia.