FAMMU/FAPA twierdzi, że prawdopodobnie jedną z głównych ofiar niekorzystnych warunków pogodowych w Europie będzie w tym roku jęczmień jary. U najważniejszych producentów, a więc we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii, siewy są obecnie opóźnione, oceniając obsiany już areał, o średnio 30 proc.
- Dawno już poza tym minął, powszechnie uważany za najkorzystniejszy dla siewu, okres od połowy lutego do połowy marca. Oczywiście, doskonała pogoda w nadchodzących tygodniach i miesiącach mogą jeszcze, tak jak to się stało choćby w ubiegłym roku, znacząco poprawić sytuację, ale rzeczywiście w uprawie tej rośliny, której w UE zbiera się rocznie 20-25 mln ton, wygląda ona w tej chwili najgorzej - oceniają analitycy FAMMU/FAPA.
Ministerstwo rolnictwa USA (USDA) podało w ostatnim raporcie na temat rynku zbóż wyższy od powszechnie przewidywanego, poziom prognozowanych globalnych zapasów pszenicy, co wyraźnie przyhamowało narastającą, giełdową gorączkę wokół niespotykanych o tej porze roku warunków pogodowych na kontynencie europejskim.
USDA przede wszystkim wyraźnie podniosło swoją ocenę poziomu zapasów w Chinach, a więc u jednego z najważniejszy importerów zbóż i pasz na świecie.
Specjaliści zwracają także uwagę na hamujący popyt na europejskie zboże wzrost kursu euro, który może mieć w najbliższym czasie istotny wpływ na unijny eksport. Dane z ostatniego tygodnia wskazują na najniższy, tygodniowy wywóz w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że czynnikiem regulującym wielkość i tempo eksportu jest także, dość niska w tym sezonie o tej porze, dostępność ziarna z ubiegłorocznych zbiorów.