Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Jasnogórskie święto dziękczynienia

2 września 2002

W Częstochowie już po raz 11 odbyły się ogólnopolskie uroczystości dziękczynienia za plony – Jasnogórskie Dożynki 2002. W tym roku, w nawiązaniu do motta ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, zorganizowano je pod hasłem "Bóg bogaty w miłosierdzie". 


W niedzielę na Jasnej Górze ponad 70 tysięcy rolników z całego kraju wzięło udział we wspólnej modlitwie dziękczynnej za plony. Podczas mszy modlono się w intencji wszystkich mieszkańców wsi. Nabożeństwu, podczas którego święcono wieńce żniwne, owoce i warzywa, przewodniczył biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski. Przed rozpoczęciem uroczystości liturgicznych starostowie dożynek – Jan Jaworski i Urszula Urban – wręczyli tradycyjne bochny chleba wypieczone z tegorocznego ziarna. Otrzymali je: wicepremier, minister rolnictwa Jarosław Kalinowski, prowadzący uroczystości kościelne bp Zbigniew Kiernikowski, krajowy duszpasterz rolników bp Jan Styrna oraz gospodarze sanktuarium – ojcowie paulini. 


Wicepremier Jarosław Kalinowski powiedział zgromadzonym, że problemy w rolnictwie są wynikiem błędów w polityce gospodarczej ostatnich lat, i aby to zmienić, należy w pierwszej kolejności poprawić warunki gospodarowania w rolnictwie. Wicepremier podziękował także rolnikom za trud pracy oraz zapewnił, że będzie bronił ich interesów zarówno w kraju, jak i w Brukseli. Zapewnił także, że nie dopuści do odebrania rolniczych przywilejów emerytalnych, na które – jak podkreślił – rolnicy zasłużyli sobie swoją ciężką pracą. 


Dożynkom towarzyszyła XI Krajowa Wystawa Rolnicza, Targi Nasienne, Targi Paszowe, Targi Pszczelarskie, Targi Agroturystyczne oraz Ogólnopolski Przegląd Filmów Rolniczych. Duży nacisk położono na promowanie przedsiębiorczości na wsi. Organizatorzy imprezy urządzili także promocję, wystawę i pokaz potraw oraz produktów regionalnych pod hasłem "NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO – 2002". Wystawa miała na celu poszukiwanie, poznanie i dokumentowanie polskich, regionalnych produktów żywnościowych, wytwarzanych od lat tymi samymi metodami, produktów głęboko osadzonych w naszej tradycji kulinarnej. Ma również zapoczątkować wielką kampanię informacyjną dotyczącą programu "Produkt regionalny szansą rolników i przetwórców województwa śląskiego w aspekcie integracji z  UE".  Dożynkom towarzyszyły także III Dni Europejskiej Kultury Ludowej, w czasie których zwiedzający mieli okazję obejrzeć występy licznych zespołów i kapel ludowych.


Gośćmi dożynek byli premier Leszek Miller oraz wicepremier, minister rolnictwa Jarosław Kalinowski. Minister rolnictwa ufundował specjalne  puchary, które osobiście wręczył wyróżnionym firmom. Podczas imprezy wręczono również puchary i dyplomy rolnikom indywidualnym oraz firmom, wojewódzkim laureatom konkursów "AGROLIGA'2002" i "Zielone Lato 2002".


Patronat nad imprezą objął wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jarosław Kalinowski oraz Krajowe Duszpasterstwo Rolników. Organizatorem Jasnogórskich Dożynek 2002 było Regionalne Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Częstochowie.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę