Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jaka będzie Wspólna Polityka Rybacka po 2012 ?

29 czerwca 2012
Rada Ministrów do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej  podczas posiedzenia w Luksemburgu ( 12 – 13 czerwca) uzgodniła zasady Wspólnej Polityki Rybackiej po 2012 roku.
Co z tej polityki wynika  dla polskiego sektora rybackiego?
-  Po pierwsze i to jest dla nas bardzo ważne 95 % naszych postulatów zostało przyjętych w ramach tzw. rozporządzenia podstawowego. Przepisy w nim zawarte będą stanowić bazę dla wszystkich elementów Wspólnej Polityki Rybackiej  na najbliższe 10 lat.  Wśród najważniejszych  i najbardziej spornych kwestii w negocjacjach znalazło się  prowadzenie unijnej polityki rybackiej na zasadzie regionalizacji polegającej na tym, aby cześć uprawnień z Komisji Europejskiej przekazać na rzecz państwa członkowskich  w zakresie narzędzi połowowych, okresów ochronnych, wymiarów ryb, a także kwestii związanych z planami ochronnymi określonych gatunków ryb. Po drugie uzyskaliśmy kompromis w dyskusji nad przekazywalnymi kwotami połowowymi polegający  na tym, ze państwa członkowskie będą  miały możliwość wymiany kwot połowowych pomiędzy poszczególnymi organizacjami rybackimi   po zasięgnięciu opinii  tychże organizacji – mówi Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Po trzecie  mówiliśmy o zasadzie maksymalnego podtrzymywanego połowu oraz stopniowej eliminacji odrzutów w rybołówstwie i zarządzaniu niechcianymi połowami. Konieczne jest  bowiem wypracowanie skutecznych rozwiązań tak , aby w sposób racjonalny i maksymalny ograniczyć odrzuty ( wyrzucać rybę niewymiarową za burtę).Rozpoczęliśmy też  dyskusję  nad  sposobem powiązania prawodawstwa  rybackiego z polityka ochrony środowiska Unii Europejskiej.  Planowane  jest powołanie grupy wysokiego szczebla w celu wypracowania rozwiązań w odniesieniu miedzy innymi do stopniowej eliminacji odrzutów  i powiązań Wspornej Polityki Rybackiej z unijną polityką ochrony środowiska.
Natomiast prace nad  rozporządzaniem na temat Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2014 – 2014 zostały przemienione na kolejna debatę, która odbędzie się w lipcu br. Polska uczestniczyć  będzie w tej debacie i chcielibyśmy  wynegocjować bardzo korzystny pakiet dla polskiego środowiska rybackiego.
- Na koniec - mam dobre informacje dla przetwórstwa. W   Europejskim  Funduszu Morskim i Rybackim znajdzie się finansowe wsparcie  dla  tego sektora ,choć początkowo nie zostało  uwzględnione.  Teraz mamy już oficjalne  potwierdzenie z Komisji Europejskiej , że to działanie zostało również uwzględnione . Oznacza to, że polski sektor rybacki i przetwórczy będzie mógł liczyć na wsparcie w nowej perspektywie finansowej – dodaje wiceminister Plocke.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę