Rada Ministrów do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej podczas posiedzenia w Luksemburgu ( 12 – 13 czerwca) uzgodniła zasady Wspólnej Polityki Rybackiej po 2012 roku.
Co z tej polityki wynika dla polskiego sektora rybackiego?
- Po pierwsze i to jest dla nas bardzo ważne 95 % naszych postulatów zostało przyjętych w ramach tzw. rozporządzenia podstawowego. Przepisy w nim zawarte będą stanowić bazę dla wszystkich elementów Wspólnej Polityki Rybackiej na najbliższe 10 lat. Wśród najważniejszych i najbardziej spornych kwestii w negocjacjach znalazło się prowadzenie unijnej polityki rybackiej na zasadzie regionalizacji polegającej na tym, aby cześć uprawnień z Komisji Europejskiej przekazać na rzecz państwa członkowskich w zakresie narzędzi połowowych, okresów ochronnych, wymiarów ryb, a także kwestii związanych z planami ochronnymi określonych gatunków ryb. Po drugie uzyskaliśmy kompromis w dyskusji nad przekazywalnymi kwotami połowowymi polegający na tym, ze państwa członkowskie będą miały możliwość wymiany kwot połowowych pomiędzy poszczególnymi organizacjami rybackimi po zasięgnięciu opinii tychże organizacji – mówi Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Po trzecie mówiliśmy o zasadzie maksymalnego podtrzymywanego połowu oraz stopniowej eliminacji odrzutów w rybołówstwie i zarządzaniu niechcianymi połowami. Konieczne jest bowiem wypracowanie skutecznych rozwiązań tak , aby w sposób racjonalny i maksymalny ograniczyć odrzuty ( wyrzucać rybę niewymiarową za burtę).Rozpoczęliśmy też dyskusję nad sposobem powiązania prawodawstwa rybackiego z polityka ochrony środowiska Unii Europejskiej. Planowane jest powołanie grupy wysokiego szczebla w celu wypracowania rozwiązań w odniesieniu miedzy innymi do stopniowej eliminacji odrzutów i powiązań Wspornej Polityki Rybackiej z unijną polityką ochrony środowiska.
Natomiast prace nad rozporządzaniem na temat Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2014 – 2014 zostały przemienione na kolejna debatę, która odbędzie się w lipcu br. Polska uczestniczyć będzie w tej debacie i chcielibyśmy wynegocjować bardzo korzystny pakiet dla polskiego środowiska rybackiego.
- Na koniec - mam dobre informacje dla przetwórstwa. W Europejskim Funduszu Morskim i Rybackim znajdzie się finansowe wsparcie dla tego sektora ,choć początkowo nie zostało uwzględnione. Teraz mamy już oficjalne potwierdzenie z Komisji Europejskiej , że to działanie zostało również uwzględnione . Oznacza to, że polski sektor rybacki i przetwórczy będzie mógł liczyć na wsparcie w nowej perspektywie finansowej – dodaje wiceminister Plocke.