Adama_Spyrale_1-31.05.21

Jaka będzie Wspólna Polityka Rybacka po 2012 ?

29 czerwca 2012
Rada Ministrów do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej  podczas posiedzenia w Luksemburgu ( 12 – 13 czerwca) uzgodniła zasady Wspólnej Polityki Rybackiej po 2012 roku.
Co z tej polityki wynika  dla polskiego sektora rybackiego?
-  Po pierwsze i to jest dla nas bardzo ważne 95 % naszych postulatów zostało przyjętych w ramach tzw. rozporządzenia podstawowego. Przepisy w nim zawarte będą stanowić bazę dla wszystkich elementów Wspólnej Polityki Rybackiej  na najbliższe 10 lat.  Wśród najważniejszych  i najbardziej spornych kwestii w negocjacjach znalazło się  prowadzenie unijnej polityki rybackiej na zasadzie regionalizacji polegającej na tym, aby cześć uprawnień z Komisji Europejskiej przekazać na rzecz państwa członkowskich  w zakresie narzędzi połowowych, okresów ochronnych, wymiarów ryb, a także kwestii związanych z planami ochronnymi określonych gatunków ryb. Po drugie uzyskaliśmy kompromis w dyskusji nad przekazywalnymi kwotami połowowymi polegający  na tym, ze państwa członkowskie będą  miały możliwość wymiany kwot połowowych pomiędzy poszczególnymi organizacjami rybackimi   po zasięgnięciu opinii  tychże organizacji – mówi Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Po trzecie  mówiliśmy o zasadzie maksymalnego podtrzymywanego połowu oraz stopniowej eliminacji odrzutów w rybołówstwie i zarządzaniu niechcianymi połowami. Konieczne jest  bowiem wypracowanie skutecznych rozwiązań tak , aby w sposób racjonalny i maksymalny ograniczyć odrzuty ( wyrzucać rybę niewymiarową za burtę).Rozpoczęliśmy też  dyskusję  nad  sposobem powiązania prawodawstwa  rybackiego z polityka ochrony środowiska Unii Europejskiej.  Planowane  jest powołanie grupy wysokiego szczebla w celu wypracowania rozwiązań w odniesieniu miedzy innymi do stopniowej eliminacji odrzutów  i powiązań Wspornej Polityki Rybackiej z unijną polityką ochrony środowiska.
Natomiast prace nad  rozporządzaniem na temat Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2014 – 2014 zostały przemienione na kolejna debatę, która odbędzie się w lipcu br. Polska uczestniczyć  będzie w tej debacie i chcielibyśmy  wynegocjować bardzo korzystny pakiet dla polskiego środowiska rybackiego.
- Na koniec - mam dobre informacje dla przetwórstwa. W   Europejskim  Funduszu Morskim i Rybackim znajdzie się finansowe wsparcie  dla  tego sektora ,choć początkowo nie zostało  uwzględnione.  Teraz mamy już oficjalne  potwierdzenie z Komisji Europejskiej , że to działanie zostało również uwzględnione . Oznacza to, że polski sektor rybacki i przetwórczy będzie mógł liczyć na wsparcie w nowej perspektywie finansowej – dodaje wiceminister Plocke.

POWIĄZANE

Jak wynika z badań Kantar co czwarty (25%) Polak jadł truskawki w kwietniu. To z...

AGROunia kolejny raz wysłała pismo do premiera, by w podziale pieniędzy z fundus...

Rada - 29 kwietnia 2021 roku - przyjęła decyzję w sprawie zawarcia ze Zjednoczon...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę