W Pokrzydowie koło Brodnicy działa pierwszy w Polsce pozarządowy lokalny bank genów ginących odmian roślin. Dzięki niemu rolnicy i ogrodnicy mogą nieodpłatnie wymieniać się nasionami roślin starych, czasem zapomnianych, odmian.
Genowy bank działa od niedawna, ale już w swoich zasobach ma 150 odmian roślin z Polski i innych krajów Europy.
Tomasz Czubachowski - Stowarzyszenie dla Dawnych odmian i Ras w Pokrzydowie - "Szukamy rolników, rolnicy i ogrodnicy przesyłają nam tutaj paczki, my je potem dzielimy i wysyłamy innym, żeby w ogródkach, sadach i na plach pojawiły się stare odmiany roślin uprawnych ponownie."
Lokalny bank genów prowadzony przez Stowarzyszenie to miejsce gdzie nasiona się przechowuje, ale także dba o to aby stare odmiany roślin czy rasy zwierząt gospodarskich trafiły do rolników.
Patryk Defański - Stowarzyszenie dla Dawnych Odmian i Ras w Pokrzydowie - "Nie chodzi wyłącznie o to, zeby te rasy wyłącznie zachować, chodzi o to, żeby one funkcjonowały zgodnie ze swoim przeznaczeniem, zgodnie z tym do czego zostały stworzone, a więc były wykorzystywane przez rolników."
Zachowanie starych odmian roślin i ras zwierząt to troska przede wszystkim rolników ekologicznych. Jednak chodzi także o to, aby były to gatunki znane w Polsce od setek lat.
Mieczysław Babalski – rolnik ekologiczny z Pokrzydowa - "Rodzime gatunki owszem, ale nie sprowadzajmy obcych gatunków, bo nie wiemy do końca co one bedą w przyrodzie robiły."
Nawiązywanie kontaktów i szukanie osób, które mają nasiona starych odmian to niemal benedyktyńska praca. Dlatego lokalny bank genów w Pokrzydowie cały czas poszukuje materiału nasiennego.
9558382
1