Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jak mniej płacić za prąd

19 marca 2004

Czteroosobowa rodzina mieszkająca w wielorodzinnym bloku wydaje na rachunki za energię elektryczną około 700 złotych rocznie. Gdyby przenieśli się do domku jednorodzinnego i chcieli go ogrzewać urządzeniami zasilanymi prądem zapłaciliby kilka tysięcy złotych. Czy rachunki muszą być aż tak słone?

Wielkość zużycia prądu zależy od tego, jak wiele urządzeń elektrycznych zainstalowanych jest w naszym mieszkaniu. Kupując nowy telewizor, lodówkę, pralkę, zmywarkę, czy nawet odtwarzacz DVD warto więc zainteresować się, ile będzie kosztowała jego eksploatacja. Producenci ułatwiają nam tu zadanie grupując od pewnego czasu urządzenia według stopnia ich energochłonności. Problem polega jednak na tym, że im mniej prądu zużywa urządzenie, tym więcej trzeba za nie zapłacić.

Oszczędzanie energii polega na tym, że zużywa się jej tyle, ile rzeczywiście potrzebne jest do zapewnienia komfortu. Trzeba więc już podczas zakupów patrzeć na produkty pod kątem ich energochłonności i czasu eksploatacji. Niewielkie oszczędności po upływie kilku miesięcy mogą zamienić się już w straty. Najwięcej zaoszczędzić mogą dzisiaj na energii właściciele domków jednorodzinnych. Mają do dyspozycji dwie taryfy, dzięki którym mogą zaprogramować pracę swoich urządzeń wówczas, gdy jest to po prostu tańsze.

Pranie nocą? - Dlaczego nie, przecież nocą prąd jest tańszy - odpowiadają ci, którzy zdecydowali się na specjalne taryfy. - Na Zachodzie to norma.

Energia elektryczna to taki sam towar jak każdy inny. Przekonać się o tym można nawet w supermarkecie, gdzie określoną ilość energii kupować mogą właściciele tzw. liczników przedpłatowych. Działają one jak telefony komórkowe pre-paid. Klienci dostają tyle prądu, ile wcześniej za niego zapłacili. Gdy wyczerpie się limit nie pomoże żadne zaklęcie. To jednak drastyczna forma ograniczania wysokości rachunków.

Dobre rady

Oświetlenie
Około 15-20 procent energii elektrycznej, którą zużywają gospodarstwa domowe, przypada na oświetlenie.

Aby zmniejszyć zużycie prądu należy:

  • używać żarówek odpowiednio do rodzaju pomieszczenia; o większym natężeniu do łazienki - mniejszym do sypialni;
  • w punktowych źródłach światła (np. przy biurku) stosować żarówki halogenowe - są dwukrotnie wydajniejsze i dwukrotnie trwalsze od normalnych żarówek;
  • miejsca długotrwałego pobytu oświetlać żarówkami energooszczędnymi, a tam gdzie przebywamy krótko, wystarczą żarówki tradycyjne.

Lodówka

  • Wskazane jest, aby lodówka była ustawiona w chłodnym miejscu, ponieważ dobry przepływ powietrza na tylnej ściance zmniejsza zużycie energii do 15%. 
  • Do lodówki wkładaj potrawy schłodzone, w miarę możliwości w szczelnych pojemnikach, co zapobiega szybkiemu zaszronieniu. Bardzo ważne jest regularne rozmrażanie lodówki. Poprawia to jej sprawność, a 5 mm lodu to 20% wzrostu zużycia energii.
  • Używaj lodówki dostosowanej wielkością do swoich potrzeb i nie nastawiaj temperatury niższej niż jest to konieczne - zmiana temperatury o 1 stopień to zmiana zużycia energii o 5%.

Pralka automatyczna

  • Przy jej zakupie zwróć uwagę na zużycie energii elektrycznej. Model "oszczędny" to taki, który zużywa mniej niż 2 kWh energii elektrycznej; 
  • Zapełniaj pralkę w całości. Dwa prania z niepełnym ładunkiem to zużycie o 35% energii elektrycznej więcej;
  • Jeśli masz taką możliwość, to zmniejsz czas wirowania o połowę, a wydłuż czas płukania o 10% - efekt osiągniesz taki sam oszczędzając 20% energii elektrycznej;
  • Stosuj program oszczędnościowy (1/2);
  • Używaj proszku, który nie wymaga wysokiej temperatury wody, przez co zmniejszysz zużycie energii elektrycznej; 
  • Jeśli posiada automatyczne dostosowanie ilości wody do wielkości prania, to oszczędza się nie tylko wodę, ale i energię elektryczną potrzebną do jej podgrzania i czas prania;
  • Z podłączeniem do ciepłej wody, ma mniejsze zużycie energii elektrycznej potrzebnej do podgrzania wody;
  • Posiadająca program do prania tkanin delikatnych też zużywa mniej energii elektrycznej, bo roztwór piorący jest prawie zimny, a bęben porusza się łagodnie.

Ciepła woda
Energia elektryczna podgrzewająca wodę to najwygodniejsza forma energii. Należy jednak pamiętać, że 20% kosztów ogrzewania pochłania podgrzewanie wody użytkowej. 

  • Upewnij się, że piecyk jest sprawny i dobrze wyregulowany;
  • Używanie prysznica zmniejsza nie tylko zużycie energii, ale i wody w porównaniu do kąpieli w wannie;
  • W trosce o zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i wody nie należy myć zębów, golić się ani zmywać naczyń pod bieżącą wodą;
  • Nie nagrzewaj wody powyżej rozsądnej temperatury - dla zastosowań domowych wystarcza 60 stopni Celsjusza.

POWIĄZANE

Traktor blokujący ruch drogowy w Brukseli/ Fot. Bogdan Hoyaux [© European Union ...

Dla certyfikowanych ukraińskich producentów rolnych zajmujących się produkcją ek...

Zgodnie z wynikami trzech kwartałów 2024 r. rumuński port Konstanca zmniejszył o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę