OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Jajko jajku nierówne

10 kwietnia 2009
Ile jest prawdy w tym, że jajka z przydomowego chowu kur są lepsze i zdrowsze od fermowych? Lekarze weterynarii temu zaprzeczają i twierdzą, że bywa nieraz iż te niby wiejskie jajka zawierają dioksyny, związki metali ciężkich a niekiedy i salmonellę. Dlaczego? Bo kura niczym odkurzacz wszystko wciąga co spotyka na swojej drodze, a więc także wszelkiego typu zanieczyszczenia, to choćby zanieczyszczone ziarno.

Kurniki ściołowe z dobrą klimatyzacją i kontrolowanym zdrowym pożywieniem mogą sprzyjać zdrowej nieśności kur. Ale i w fermowym chowie zdarzają się "wpadki", bo nioski mogą być karmione np. paszą z roślinami genetycznie modyfikowanymi, o czym hodowca może nawet nie wiedzieć. Ale generalnie, jeśli kurnik jest pod stałą, dobrą opieką weterynaryjną i troskliwym okiem hodowcy kury niosą jaja jak marzenie. A jakie to są jaja? Te, które zawierają dużo witamin i składników mineralnych. Jaja są dla wegetarian bardzo dobrym źródłem witaminy B-12, niezbędnej w organizmie dla prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego.

Mało kto wie, że w żółtkach znajduje się lecytyna, która zawiera dużo choiny. Substancja ta bierze udział w przenoszeniu cholesterolu we krwi i w metabolizmie tłuszczu. Jest również istotnym składnikiem błon komórkowych i tkanki nerwowej.

Ile jaj można zjeść bez szkody? Światowa Organizacja Zdrowia dopuszcza 10 jaj tygodniowo, ale z uwzględnieniem takich pokarmów jak majonez, herbatniki czy ciasta, w których zawarte są składniki jaj.

Duże jajo zawiera 6-8 g białka i 5-7 g tłuszczu, z których mniej niż 2 g stanowią nasycone kwasy tłuszczowe. Żółtko ma około 448 mg cholesterolu. Na co warto zwracać uwagę przy spożywaniu jaj? By - z uwagi na częste zatrucia pokarmowe - przed przygotowaniem posiłku wyrzucić te jaja, które mają popękaną lub poplamiona skorupkę. A poza tym - jaja powinno się przechowywać w głównej części lodówki, nie zaś na półeczkach, które znajdują się zwykle na drzwiach lodówki. Najlepiej trzymać je w misce, żeby miały stały dopływ świeżego powietrza. Należy też układać je spiczastym końcem w dół, tak żeby żółtko pozostało w środku jaja, z dala od komory powietrznej, znajdującej się w szerszym końcu. Jaja można przechowywać w lodówce do 3 tygodni.

Do czego służą jaja w okresie świąt wielkanocnych? Poza dzieleniem się jajkiem także do zabawy w kręcenie i "ciukanie", czyli uderzanie ugotowanymi jajami w skorupkach - jedno o drugie. Którego jajo ma twardszą skorupkę i nie pęka w "zderzaniu" - wygrywa.




POWIĄZANE

Ogłoszona strategia PAIH oparta jest na czterech filarach: zwiększeniu eksportu,...

Na przełomie kwietnia i maja głównym problemem, przed jakim stają sadownicy, są ...

Firma Siluflora, producent kory, torfu i podłoży ogrodniczych, ogłasza start kam...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę