W miniony piątek w Rzeszowie otwarto Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. W Polsce jest 16 takich placówek. Ta będzie kontrolowała żywność sprzedawaną na Podkarpaciu.
Z dniem 1 stycznia 2003 r. swoją działalność zakończyła Inspekcja Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych a jej zadania łącznie z zadaniami Centralnego Inspektoratu Standaryzacji przejęła nowo powołana jednostka kontrolna o nazwie Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Wg rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych zasad organizacji Inspekcji w jej skład wchodzą: Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Wojewódzkie Inspektoraty Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Inspektoratem Wojewódzkim kieruje Wojewódzki Inspektor przy pomocy swojego zastępcy oraz kierowników komórek organizacyjnych wchodzących w skład wojewódzkiego inspektoratu, tj.: wydziału kontroli, wydziału informacji, wydziału administracji oraz laboratorium kontrolno-analitycznego (to ostatnie dotyczy tych województw, w których nie utworzono laboratorium specjalistycznego). W skład inspektoratu wojewódzkiego wchodzą jego oddziały oraz wydziały i samodzielne stanowiska pracy tworzone w miejscach odpraw celnych lub innych miejscach, jeżeli jest to uzasadnione potrzebą wykonywania kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.
Teraz na Podkarpaciu towary będą kontrolowane równie rygorystycznie jak w Brukseli, Paryżu czy Berlinie. Dotyczy to tak rodzimej produkcji jak i towarów przywożonych na Podkarpacie z zagranicy przez przejścia w Korczowej, Medyce i Barwinku. W wybudowanych, nowoczesnych laboratoriach, o łącznej powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych, badaniom podlegać będzie deklarownay przez producenta na etykiecie skład żywności, zawartość konserwantów. Tu wydawane będą świadectwa oceny. Inspektorat zadecyduje czy dany zakład produkujący żywność w razie uchybień otrzyma grzywnę czy też zostanie zamknięty. W przyszłości, wschodnia granica Unii Europejskiej będzie przebiegała właśnie w tym regionie i dlatego Inspekcja postawiła sobie za punkt honoru utworzenie tu placówki o międzynarodowym znaczeniu. Na polsko-słowackim przejściu granicznym w Barwinku już teraz towary przywożone z zagranicy są badane przez inspektorów.
Teraz laboratoria będą się starać o międzynarodową akredytację.