Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

11 marca 2003

W miniony piątek w Rzeszowie otwarto Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. W Polsce jest 16 takich placówek. Ta będzie kontrolowała żywność sprzedawaną na Podkarpaciu.

Z dniem 1 stycznia 2003 r. swoją działalność zakończyła Inspekcja Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych a jej zadania łącznie z zadaniami Centralnego Inspektoratu Standaryzacji przejęła nowo powołana jednostka kontrolna o nazwie Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Wg rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych zasad organizacji Inspekcji w jej skład wchodzą: Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Wojewódzkie Inspektoraty Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Inspektoratem Wojewódzkim kieruje Wojewódzki Inspektor przy pomocy swojego zastępcy oraz kierowników komórek organizacyjnych wchodzących w skład wojewódzkiego inspektoratu, tj.: wydziału kontroli, wydziału informacji, wydziału administracji oraz laboratorium kontrolno-analitycznego (to ostatnie dotyczy tych województw, w których nie utworzono laboratorium specjalistycznego). W skład inspektoratu wojewódzkiego wchodzą jego oddziały oraz wydziały i samodzielne stanowiska pracy tworzone w miejscach odpraw celnych lub innych miejscach, jeżeli jest to uzasadnione potrzebą wykonywania kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Teraz na Podkarpaciu towary będą kontrolowane równie rygorystycznie jak w Brukseli, Paryżu czy Berlinie. Dotyczy to tak rodzimej produkcji jak i towarów przywożonych na Podkarpacie z zagranicy przez przejścia w Korczowej, Medyce i Barwinku. W wybudowanych, nowoczesnych laboratoriach, o łącznej powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych, badaniom podlegać będzie deklarownay przez producenta na etykiecie skład żywności, zawartość konserwantów. Tu wydawane będą świadectwa oceny. Inspektorat zadecyduje czy dany zakład produkujący żywność w razie uchybień otrzyma grzywnę czy też zostanie zamknięty. W przyszłości, wschodnia granica Unii Europejskiej będzie przebiegała właśnie w tym regionie i dlatego Inspekcja postawiła sobie za punkt honoru utworzenie tu placówki o międzynarodowym znaczeniu. Na polsko-słowackim przejściu granicznym w Barwinku już teraz towary przywożone z zagranicy są badane przez inspektorów.

Teraz laboratoria będą się starać o międzynarodową akredytację.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę