Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Informacja dotycząca poprawnego nazewnictwa Nowego Wirusa Grypy

6 maja 2009
ECDC (Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób) oraz EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) nazywają ostatnie przypadki grypy w Meksyku i Ameryce Północnej nazwą „nowy wirus grypy”, co zgodne jest z oświadczeniem Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) z dnia 27 kwietnia br., podkreślającym, iż:
„Na chwilę obecną wirus ten nie został wyizolowany u zwierząt. Dlatego też, nie jest uzasadnionym nazywaniem tej choroby świńską grypą. W przeszłości, wiele ludzkich epidemii grypy pochodzenia zwierzęcego brało swoją nazwę z regionu, w którym je wykryto, np: grypa hiszpanka czy grypa azjatycka, dlatego też logicznym byłoby nazywanie tej choroby „Grypą Północnoamerykańską” (link do stanowiska OIE – wersja angielska http://www.oie.int/eng/press/en_090428.htm )(polskie robocze tłumaczenie stanowiska OIE – w załączeniu)

W związku z powyższym, oraz na prośbę UECBV (Europejskiej Unii Handlu Żywcem i Mięsem) zwracamy się z prośbą o nie używanie nazwy „świńska grypa” i zastąpienie jej nazwą „Nowy Wirus Grypy” (zgodnie z nazewnictwem Komisji Europejskiej) lub „Grypa Północno-Amerykańska” (zgodnie z nazewnictwem OIE).

Stanowisko OIE:
Choroba grypopodobna u ludzi  występująca w Meksyku i USA wywołana przez wirus typu A/H1N1
Stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE)
Paryż, 27 kwietnia 2009 r.
Wirus krążący w Meksyku i USA, który przenoszony jest z człowieka na człowieka wywołuje w niektórych przypadkach ciężką chorobę u niektórych zakażonych ludzi. Nie ma żadnych dowodów, by wirus mógł być przenoszony przez żywność.
Nie jest to klasyczny wirus ludzkiej grypy zwanej sezonową, która każdego roku wywołuje miliony zachorowań u ludzi na całym świecie, ale wirus, który łączy cechy wirusów grypy ludzi, ptaków i świń.
Wszelkie informacje o chorobie grypopodobnej u zwierząt w Meksyku lub USA mogłyby wyjaśnić zależność między zachorowaniami u ludzi a możliwymi zachorowaniami u zwierząt, w tym świń. Do tej pory nie udało się wyizolować wirusa u zwierząt. Z tego powodu nie wydaje się, by trafną była nazwa „grypa świń”. W przeszłości wiele epidemii odzwierzęcej grypy u ludzi nazywano od nazw geograficznych terenów, z których pochodziła, np. grypa hiszpanka, grypa azjatycka, dlatego wydaje się, że najlogiczniej byłoby nazwać tę chorobę „Grypą północnoamerykańską”.
Pilnie należy rozpocząć badania nad wrażliwością zwierząt  na nowy typ wirusa oraz - tam, gdzie to konieczne - wdrożyć środki bezpieczeństwa biologicznego („biosecurity”), np.  rozważyć wprowadzenie szczepień ochronnych dla zwierząt wrażliwych. Jeśli okaże się, że wirus wywołuje chorobę u zwierząt, rozprzestrzenianie sie wirusa zaostrzy regionalną i globalną sytuację w odniesieniu do zdrowia publicznego.
W chwili obecnej jedynie nowe fakty powiązane z rozprzestrzenianiem się tego wirusa u świń w strefach krajów, w których występują przypadki zakażeń u ludzi mogą uzasadniać zastosowanie ograniczeń w imporcie świń z tych krajów. OIE będzie kontynuowała działanie w stanie podwyższonej gotowości i będzie publikowała - w uzgodnieniu z Państwami Członkowskimi, Laboratoriami Referencyjnymi i współpracującymi centrami - wszelkie istotne informacje w czasie rzeczywistym.    
OIE i FAO - w obliczu wyzwań nadzoru nad rozwijającym się wirusami grypy u zwierząt  - podkreślają wielkie znaczenie sieci laboratoriów weterynaryjnych ds. grypy nazywaną OFFLU. Istnieje silna potrzeba wzmocnienia tej sieci a jej członkom poleca się natychmiast podać do publicznej wiadomości („domeny publicznej”) każdą sekwencję wirusa grypy, którą zidentyfikują.
Te wystąpienia grypy podkreślają kluczowe znaczenie weterynaryjnych służb obejmujących cały świat, zdolnych wdrożyć u zwierząt wczesne wykrywanie pojawiających się patogenów mających znaczenie dla zdrowia publicznego. Ta zdolność jest całkowicie powiązana z dobrym zarządzaniem służbami weterynaryjnymi i ich zgodnością z normami OIE.

POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę