Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Handel zmroziło

5 stycznia 2016
Rosja zakazuje handlu mrożonym drobiem i robi niemiłą niespodziankę zarówno rodzimym handlowcom jak i importerom. Amerykanie są wściekli. Dopiero co ruszyli z eksportem, a tu kolejne przeszkody. Rosjanie ze stoickim spokojem odpowiadają, że zmiany były dawno planowane i można było się na nie przygotować.

Głębokie mrożenie zabija to, co w mięsie najlepsze– tak twierdzą Rosjanie- i wprowadzają zakaz sprzedaży i przetwarzania mrożonego drobiu.

Nowe przepisy wejdą w życie z początkiem roku, ale już teraz wywołują wielkie emocje. Burzy się rodzima branża, kręcą nosem importerzy. Amerykanie, dla których Federacja jest jednym z ważniejszych klientów wysyłają im prawie wyłącznie mrożony towar.

Genady Oniszczenko pytany, co z amerykańskim importem, wyjaśnił, że tamtejsze zakłady mogą przysyłać jedynie towar chłodzony.

    
-------------
    

Japońscy rolnicy są coraz starsi, a w gospodarstwach brakuje rąk do pracy. Kontraktowi pracownicy są cenniejsi niż złoto. Pomoc potrzebna jest przy wszystkim – począwszy od siewu na żniwach skończywszy.

rolnik „Sam nie daje rady pracować, gdyby nie dodatkowa pomoc, musiałbym sprzedać rolę”. Praca w gospodarstwach czeka od zaraz i nie potrzebne są żadne kwalifikacje.

pracownik kontraktowy

„Musze uważać, bo jeśli źle zetnę kwiaty nie uda się ich sprzedać”.

Najlepiej wychodzą na tym firmy pośredniczące w zatrudnianiu pracowników kontraktowych. Ich menadżerowie przyznają, że ostatnie 4 lata to istny wysyp ofert od farmerów, którzy szukają pomocy za wszelką cenę.

    
--------------
    

A na koniec wycieczka do stolicy białych trufli. Włoska Acqualagna to najważniejsze miejsce na mapie dla smakoszy tych grzybów.

Z tego regionu pochodzi 2/3 całej krajowej produkcji. Przyjeżdżają tu kontrahenci z Europy, USA i Kanady. Zachęcają ich atrakcyjne ceny. 1000 euro za kilogram to prawdziwa okazja jeśli porównać to z 3 tysiącami osiąganymi w zeszłym roku. Trufle tanieją, bo rynek zalewają marnej jakości grzyby z Chin.

Eksperci szacują, że rocznie Chińczycy sprzedają ok. 800 ton białych trufli o wartości ponad 15 milionów euro. Wyglądają pięknie, ale nie mają ani smaku ani aromatu oryginalnego, włoskiego przysmaku.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę