Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Handel z Litwą

16 grudnia 2003

W tym roku Polski eksport na Litwę przekroczył miliard dolarów. Zdaniem ekspertów jest to wynik imponujący na tak małym rynku. Eksporterzy mają nadzieję, że po wejściu do Unii Europejskiej wynik ten się utrzyma.

Litewski rynek chodź niewielki, jest wciąż atrakcyjny dla polskich przedsiębiorców. Głównym powodem inwestowania na Litwie są niższe koszty produkcji. Pan Tadeusz Tyszko, który od 8 lat eksportuje tam wyroby alkoholowe nie ukrywa, że mimo wszystko jest to trudny rynek. - Ostatnio największym utrudnieniem jest posiadanie certyfikatów chociaż jeszcze nie jesteśmy w Unii, a już są one wymagane - uważa przedsiebiorca.

Eksporterzy narzekają również na długi czas oczekiwania na granicach, który bardzo utrudnia szybkie dostarczanie towaru na miejsce. Zdarza się tak, że muszą płacić kary za zwłokę.

W maju 2004 roku Litwa podobnie jak Polska stanie się członkiem Unii Europejskiej. Wtedy naszych producentów czekają nowe wyzwania. Zmienią się boiem przepisy celne dotyczące eksportu.

W ciągu trzech miesięcy na eksporcie do tego kraju zarobiliśmy ponad 900 mln dolarów. Prawie 60% naszych towarów trafia przez Litwę do Rosji. - Litwini mają lepszy kontakt z Rosjanami niż z Polakami. Lepiej się z nimi dogadują - mówi Augustinas Majauskas z Polsko-Litewskiej Izby Gospodarczej

Litwini najczęściej kupują od nas ubrania, meble i alkohol. Artykuły spożywcze wciąż nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Powód - to ochrona rynku ze strony Litwy. Ale Polscy producenci mają nadzieję, że po 1 maja 2004 roku to się zmieni.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę