aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Gwałtowne nawałnice spowodowały liczne straty

5 lipca 2002

Wczoraj nad całą Polską przeszły gwałtowne burze, trąby powietrzne i gradobicia. Śmierć jednej osoby, co najmniej kilkanaście osób rannych, brak prądu, połączeń telefonicznych, nieprzejezdne drogi, płonące lub zalane domy, połamane drzewa, liczne kolizje drogowe – to bilans szalejących żywiołów. Najbardziej ucierpiały następujące regiony: Podlasie, Świętokrzyskie, Lubelszczyzna, Mazury i Podkarpacie.

Na Podlasiu jedna kobieta płynąca w kajaku na Jeziorze Wigry utonęła, dwie osoby zostały przygniecione przez powalone drzewa. Burze i silne wiatry uszkodziły ponad trzy tysiące stacji transformatorowych, zniszczeniu uległo kilkaset metrów sześciennych drewna, a powalone drzewa zatarasowały drogi. 

W Świętokrzyskim padający przez 30 minut grad wielkości gołębich jaj zniszczył uprawy w 13 miejscowościach – połamał zboże i pościnał nać ziemniaków. Na Lubelszczyźnie największe straty – połamane drzewa, zalane piwnice i kilkanaście kolizji drogowych – odnotowano w powiatach świdnickim i łęczyńskim.

Połamane drzewa raniły osiem osób na Mazurach. Wszystkie wsie w okolicach Rucianego-Nidy i większość koło Pisza zostało pozbawionych prądu. Koło Orzysza spłonęły dwa domy. Najgorsza sytuacja jest w nadleśnictwach Łomża, Nowogród, Drygały i Pisz na Mazurach.

W Sanoku padał grad wielkości kurzych jaj, który uszkodził dachy domów i wiele samochodów. Nad całym Podkarpaciem przeszły intensywne burze – zanotowano kilka pożarów od wyładowań atmosferycznych. Ucierpiały również inne regiony: Śląsk, Bory Tucholskie i okolice Poznania.

Do akcji ratowniczej na drogach skierowano wojsko, policję i specjalne oddziały straży pożarnej. Wszystkim poszkodowanym serdecznie współczujemy.


POWIĄZANE

Podczas ostatniego posiedzenia grupy roboczej „Zdrowie Roślin” Copa – Cogeca wsz...

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

W czwartek Parlament Europejski udzielił absolutorium Komisji, wszystkim agencjo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę