Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GUS: zła koniunktura w listopadzie w usługach

23 listopada 2011
W listopadzie w większości badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest negatywnie - wynika z badania koniunktury GUS. Najgorsze oceny sygnalizują jednostki z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją, a najlepsze oceny zgłaszają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa.
"W listopadzie w większości badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest negatywnie. Najgorsze oceny w tym zakresie, bardziej pesymistyczne niż w październiku oraz gorsze niż przed rokiem, sygnalizują jednostki z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją" - napisano w komunikacie.
"Najlepsze oceny koniunktury zgłaszają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa - są one zbliżone do sygnalizowanych w październiku, ale mniej korzystne niż przed rokiem. Również pozytywnie oceniają koniunkturę podmioty z sekcji informacja i komunikacja (nieco bardziej optymistycznie niż przed miesiącem i przed rokiem), działalność związana z obsługą rynku nieruchomości (na poziomie zbliżonym do sygnalizowanego przed miesiącem i lepiej niż przed rokiem) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (oceny są zbliżone do zgłaszanych w październiku i lepsze niż w analogicznym miesiącu ub. r.)" - dodano.
W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się, podobnie jak przed miesiącem, na poziomie plus 29.
"W obu miesiącach poprawę koniunktury odnotowuje 34 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5 proc." - napisano w komunikacie.
"Kierujący firmami oceniają bieżący popyt, sprzedaż oraz sytuację finansową bardzo korzystnie, również ich prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość poprawy. Sygnalizowane jest utrzymanie wzrostu bieżących cen usług, ale w najbliższych miesiącach może być on mniej znaczący niż oczekiwano przed miesiącem. W tej grupie jednostek usługowych można się spodziewać mniejszego niż planowano w październiku wzrostu zatrudnienia" - dodano.
W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 13 (przed miesiącem plus 10).
"Poprawę koniunktury odnotowuje 21 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 8 proc. (w październiku odpowiednio 19 proc. i 9 proc.)" - napisano w raporcie.
"Poprawa ocen koniunktury wynika z bardziej optymistycznych prognoz popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Również oceny bieżącej sytuacji finansowej są bardziej korzystne niż w październiku. Po raz pierwszy od trzech miesięcy odnotowuje się wzrost bieżącego popytu oraz sprzedaży. Sygnalizowany jest spadek bieżących i przyszłych cen usług. W tej grupie firm można się spodziewać niewielkiego wzrostu zatrudnienia" - dodano.
W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 8 (przed miesiącem minus 5).
"Poprawę koniunktury odnotowuje 13% badanych firm, a jej pogorszenie 21 proc. (w październiku odpowiednio 15 proc. i 20 proc.)" - napisano w raporcie.
"Odnotowywane jest pogorszenie bieżącego popytu i sprzedaży, sytuacja finansowa oceniana jest nadal negatywnie. Prognozy w tym zakresie są niekorzystne, gorsze od formułowanych w październiku. Sygnalizowany jest wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług. Przedsiębiorcy przewidują spadek liczby zatrudnionych pracowników, nieco większy niż zapowiadano w październiku" - dodano.
W listopadzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 6 (przed miesiącem minus 4).
"Poprawę koniunktury odnotowuje 13 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 19 proc. (w październiku odpowiednio 13 proc. i 17 proc.)" - napisano w komunikacie.
"Zarówno oceny bieżące jak i prognozy popytu oraz sprzedaży są pesymistyczne. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest bardziej niekorzystnie niż przed miesiącem, negatywne prognozy utrzymują się na poziomie przewidywań z października. Dyrektorzy badanych podmiotów sygnalizują niewielki wzrost bieżących i przyszłych cen. Planowane są redukcje zatrudnienia, nieco mniejsze niż przed miesiącem" - dodano.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę