Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GUS: W połowie 2007 r. było w Polsce 2,57 mln gospodarstw rolnych

1 kwietnia 2008
2 mln 579 tys. gospodarstw rolnych było w Polsce w połowie 2007 roku, z czego 1 mln 808 tys. o powierzchni powyżej 1 hektara - wynika z przedstawionych w poniedziałek danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Dane statystyczne pokazują, że coraz więcej jest ferm dużych; zmniejsza się natomiast liczba mikro-gospodarstw.

GUS w czerwcu 2007 r. przeprowadził badanie "Struktura gospodarstw rolnych". Wykazało ono, że liczba gospodarstw rolnych zmniejszyła się o 354 tys., tj. o 12 proc. w porównaniu z danymi Powszechnego Spisu Rolnego z 2002 roku.

Największą, 21-proc. dynamikę spadku, odnotowano w przypadku gospodarstw do 1 hektara. O 7,6 proc. wzrosła natomiast liczba gospodarstw największych, o powierzchni 50 ha i więcej.

Najwięcej gospodarstw było w woj. mazowieckim (13 proc. ogółu), małopolskim (12,5 proc.), podkarpackim (11,6 proc.). Najmniej było w woj. lubuskim (1,8 proc.) i zachodniopomorskim (2,2 proc.).

Badania wykazały, że 1 czerwca 2007 r. działalność rolniczą prowadziło 2 mln 391 tys. gospodarstw, w tym 1 mln 741 tys. miało powierzchnię powyżej 1 ha. O dopłaty bezpośrednie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ubiegało się 1 mln 452 tys. gospodarstw.

Ponad 115 tys. gospodarstw prowadziło działalność gospodarczą inną niż rolnicza. Jednak było ich mniej o 14 proc. w porównaniu z 2005 r., kiedy to GUS przeprowadził podobne badanie.

Gospodarstwa te zajmowały się głównie świadczeniem usług przy pomocy własnego sprzętu, agroturystyką, przetwórstwem produktów rolnych, przetwarzaniem drewna, rękodziełem i akwakulturą.

Według GUS, ponad 908 tys. gospodarstw zużywało na własne potrzeby powyżej 50 proc. wartości wytworzonej produkcji rolnej.

Z badania wynika, że prawie 41 proc. osób kierujących gospodarstwem ma wykształcenie rolnicze lub kurs rolniczy. Najwyższy odsetek gospodarstw, w których rolnik posiadał takie wykształcenie, był w woj. kujawsko-pomorskim i wielkopolskim, najmniejszy - w woj. śląskim i podkarpackim.

Wyższe wykształcenie rolnicze posiadało 1,6 proc. kierujących gospodarstwem.

Prawie 70 proc. kierujących gospodarstwem miało ponad 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu gospodarstwa. W 96,6 proc. przypadków użytkownik był jednocześnie osobą kierującą gospodarstwem.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę