Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym wzrosły o 3,6 proc. w stosunku do lutego 2010 roku, a w porównaniu ze styczniem 2011 r. wzrosły o 0,2 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w lutym o 3,9 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,4 proc.
GUS zrewidował także dane za styczeń 2011 r. - inflacja roczna wyniosła 3,6 proc., zaś miesięczna 1,2 proc.
Ceny żywności wzrosły w lutym br. o 0,7% (wobec wzrostu o 1,9 % w styczniu br.) - podał GUS.
Najbardziej podrożał cukier (o 9,6%). Nadal rosły ceny mąki (w lutym o 2,6%) oraz pieczywa (o 1,8%). Więcej płacono za owoce (o 1,6%), miód (o 1,1%), tłuszcze roślinne (o 1,0%), a także warzywa i ryby (po 0,9%). Utrzymała się wzrostowa tendencja cen artykułów w grupie „mleko, sery i jaja”, za które w lutym br. należało zapłacić przeciętnie o 0,2% więcej niż w poprzednim miesiącu. Po wzroście cen utrzymującym się od maja ub. roku, w lutym br. zanotowano natomiast spadek cen masła (o 0,4%).
Inflacja niższa bo koszyk został zmieniony?
W następstwie zmian cen skupu żywca ceny mięsa obniżyły się przeciętnie o 0,1%, w tym mięsa wieprzowego – o 0,9%, przy wzroście cen mięsa wołowego – o 0,9% i drobiu – o 0,8%. Obserwowany spadek cen mięsa przełożył się na dynamikę cen wędlin, za które należało zapłacić o 0,2% mniej niż w styczniu br.W lutym br. zanotowano wzrost cen napojów bezalkoholowych (o 0,7%), w tym kawy – o 1,2%, soków – o 0,9%, a wód mineralnych lub źródlanych i herbaty – po 0,4%. Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,6% więcej niż w poprzednim miesiącu.W niewielkim stopniu podrożały napoje alkoholowe(o 0,1%).
W lutym br., w związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 3,3%, a odzieży – o 1,8%.
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w lutym br. o 0,3%. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,4%). Zanotowano dalszy wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 0,7%) i zaopatrywanie w wodę (o 0,6%) oraz wywóz nieczystości (śmieci) (o 0,4%). Podniesiono także opłaty za najem mieszkania (o 0,3%). Ceny nośników energii były wyższe niż w styczniu br. o 0,3%, głównie w wyniku wzrostu cen opału i energii cieplnej (po 0,5%). W lutym br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły przeciętnie o 0,4%. Więcej należało zapłacić za meble i elementy meblarskie (o 0,9%). W drugim z kolei miesiącu odnotowano nieznaczny wzrost cen sprzętu gospodarstwa domowego (o 0,1%).
Luty br. to kolejny miesiąc, w którym wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,3%). Wyższe koszty związane ze świadczeniem usług spowodowały, że więcej należało zapłacić za usługi stomatologiczne (o 0,7%) oraz lekarskie (o 0,6%). Nadal drożały także artykuły farmaceutyczne (o 0,2%).