Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GUS koryguje w górę szacunki zbioru zbóż

5 stycznia 2016
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, według najnowszych szacunków GUS krajowa produkcja zbóż ogółem (z kukurydzą) wyniosła w 2012 r. 28,5 mln t, czyli była o 6,6 proc. wyższa niż rok wcześniej. GUS podniósł swój wcześniejszy szacunek produkcji zbóż. Wg najnowszych danych zbiory zbóż w kraju były znacząco większe niż ktokolwiek chyba przypuszczał jeszcze kilka miesięcy temu.

W środę 19.12 GUS opublikował ''Wynikowy szacunek produkcji głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2012 r.''. Zbiory zbóż ogółem (z kukurydzą) oszacowano na 28,5 mln t, czyli o 6,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Wcześniejszy szacunek GUS z września, tzw. przedwynikowy, mówił o zbiorach w wysokości 28,1 mln t (+4,9 proc. r/r).
Wzrost produkcji zbóż ogółem wynikał przede wszystkim ze znacznego zwiększenia produkcji kukurydzy (+1,6 mln t) i jarych zbóż podstawowych: pszenicy (+1,6 mln t), jęczmienia (1,1 mln t) oraz mieszanek zbożowych (+0,5 mln t), co pozwoliło z naddatkiem zrekompensować duży spadek produkcji zbóż ozimych: pszenicy (-2,3 mln t), pszenżyta (-1,1 mln t) i jęczmienia (-0,3 mln t).
Istotnym zjawiskiem dla polskiego sektora zbóż w 2012 r. było znaczne zwiększenie produkcji ziarna kukurydzy. W dużej mierze był to efekt katastrofalnych wymrożeń zbóż ozimych i konieczności dokonania przesiewów. W ten sposób powierzchnia gruntów ornych przeznaczona pod produkcję kukurydzy na ziarno wzrosła w 2012 r. aż o 63 proc. do 544 tys. ha. Jednocześnie wbrew przewidywaniom zwiększyły się również przeciętne plony do 73,5 dt/ha (wzrost o 2,4 proc.). Wszystko to spowodowało, że wg GUS wyprodukowano rekordową ilość ziarna kukurydzy wynoszącą aż 4,0 mln t, czyli o 67 proc. więcej niż rok wcześniej.
Szczęśliwie dla producentów, ta dodatkowa ilość ziarna kukurydzy zostanie z łatwością zagospodarowana przez krajowy przemysł paszowy (zastąpienie importu i mniejsza dostępność pszenicy) lub zostanie wyeksportowana. A chętnych na polską kukurydzę nie brakuje, gdyż produkcja w południowo-wschodniej i centralnych krajach członkowskich UE na skutek suszy uległa znacznemu zmniejszeniu. Co więcej, ze względu na niższe zbiory w Stanach Zjednoczonych, sytuacja popytowo-podażowa na świecie jest w sezonie 2012/13 bardzo napięta. Dlatego mimo znacznie większej produkcji w Polsce, ceny kukurydzy na rynku krajowym jak dotychczas w bieżącym sezonie są o około 11 proc. wyższe niż rok wcześniej.
Poza rekordową produkcją kukurydzy ważnym zjawiskiem na krajowym rynku zbóż jest również niższa o około 8 proc. produkcja pszenicy. Katastrofalne straty mrozowe spowodowały, że powierzchnia uprawy pszenicy ozimej zmniejszyła się o 558 tys. ha, co oznaczało spadek aż o 29 proc. Wprawdzie powierzchnia uprawy pszenicy jarej wzrosła o 377 tys. ha (o 115 proc.!), a jej plony były bardzo wysokie (37,7 dt/ha), to jednak nie były w stanie zrekompensować spadku produkcji pszenicy ozimej. W rezultacie od początku sezonu ceny pszenicy paszowej są przeciętnie o 25 proc. wyższe, a pszenicy konsumpcyjnej o 16 proc. wyższe niż rok wcześniej.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę