Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GUS: Klimat koniunktury w przemyśle nadal pozytywny

5 stycznia 2016
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w maju oceniany jest pozytywnie, choć nieco gorzej niż w kwietniu i w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny w komunikacie.
"Na mniej korzystne oceny koniunktury niż przed miesiącem wpływa pogorszenie ocen dotyczących zarówno bieżącego, jak i przyszłego portfela zamówień i produkcji. Nieznacznie zmniejszają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, odpowiednie przewidywania są pesymistyczne, zbliżone do prognoz z kwietnia" - napisano w podsumowaniu badania.
Wskazano też, że ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć nieco wolniej niż przewidywano przed miesiącem.
Z badania wynika, że "przedsiębiorcy wskazują na stabilizację poziomu bieżącej produkcji". "Prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji są optymistyczne, ale ostrożniejsze od formułowanych w kwietniu. Stan zapasów wyrobów gotowych określany jest przez przedsiębiorców jako nadmierny w stosunku do zapotrzebowania. Nieznacznie wolniej niż przed miesiącem rosną należności od kontrahentów" - napisano.
Dodano, że "trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych są nadal znaczące, choć nieco mniejsze niż w ubiegłym miesiącu". "Przewidywania w tym zakresie są pesymistyczne, zbliżone do prognoz z kwietnia. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia nieco większe niż zapowiadali w ubiegłym miesiącu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć nieznacznie wolniej niż przewidywano w kwietniu" - podano.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę