Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GUS: Ceny żywności spadły o ponad 2 proc.

5 stycznia 2016
Ceny we wrześniu spadły o 0,3 proc. (rdr), czyli o tyle samo, co w sierpniu br. - wynika z środowych danych GUS. Rynek spodziewał się nieco większej deflacji - w wysokości 0,4 proc. We wrześniu w ujęciu rok do roku staniała żywność, transport, odzież i obuwie.

GUS zaznaczył, że w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku ceny spadły o 0,3 proc., podczas gdy cel inflacyjny określony przez Radę Polityki Pieniężnej wynosi 2,5 proc. (+/- 1 pkt proc.).

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały niższe ceny żywności (o 2,3 proc.), w zakresie transportu (o 3,2 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 4,7 proc.)" - poinformował GUS. Ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych wzrosły w ujęciu rocznym o 3,6 proc., a łączności - o 4 proc.

Zgodnie z komunikatem GUS w porównaniu z sierpniem ceny nie zmieniły się, podczas gdy rynek spodziewał się ich spadku miesiąc do miesiąca o 0,1 proc. (w sierpniu inflacja wyniosła -0,4 proc. względem lipca).

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2014 r., utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen" - poinformował GUS w komunikacie.

Zdaniem urzędu statystycznego największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny odzieży i obuwia oraz podwyżki opłat związanych z mieszkaniem oraz wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych. Ceny odzieży i obuwia podwyższyły wskaźnik inflacji o 0,05 pkt proc., a opłaty związane z mieszkaniem oraz ceny żywności i napojów bezalkoholowych - po 0,02 pkt proc. Według GUS niższe ceny w transporcie oraz w rekreacji i kulturze obniżyły wskaźnik inflacji odpowiednio o 0,09 pkt proc. i 0,04 pkt proc.

GUS wskazał, że ceny żywności wzrosły we wrześniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,1 proc., wobec spadku o 1,8 proc. w sierpniu br. Najbardziej podrożały warzywa (o 3,7 proc.), jogurt (o 0,7 proc.) i czekolada (o 0,4 proc.).

"Ceny pieczywa oraz tłuszczów roślinnych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Mniej niż w sierpniu br. konsumenci płacili za cukier (o 2,4 proc.), ryż (o 1,3 proc.), tłuszcze zwierzęce (o 1,2 proc.) oraz mięso (przeciętnie o 0,6 proc.)" - podał GUS.

Tańsze niż przed miesiącem było mleko (o 0,6 proc.), mąka i pozostałe zboża (o 0,5 proc.), śmietana oraz makarony i produkty makaronowe (spadek po 0,4 proc.). Obniżyły się także ceny ryb i owoców morza (o 0,3 proc.), serów i twarogów (o 0,2 proc.), owoców i jaj (po 0,1 proc.).

Wzrosły natomiast we wrześniu ceny napojów bezalkoholowych - przeciętnie o 0,3 proc. Więcej niż w poprzednim miesiącu płacono m.in. za herbatę (o 0,7 proc.), kawę, kakao, obniżyły się natomiast ceny wód mineralnych i źródlanych (o 0,3 proc.), a także soków owocowych i warzywnych (o 0,2 proc.).

Palacze musieli we wrześniu zapłacić za wyroby tytoniowe o 0,2 proc. więcej niż w sierpniu, ale amatorzy napojów alkoholowych mogli wydać mniej - staniały bowiem one o 0,1 proc.

"Koniec wyprzedaży kolekcji wiosenno - letniej, a także wprowadzenie na rynek nowej kolekcji jesienno - zimowej spowodowało, iż we wrześniu br. ceny obuwia i odzieży ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 1,3 proc. i 1,1 proc. wyższym niż w sierpniu br." - zauważył GUS w komentarzu.

Według urzędu ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły we wrześniu br. o 0,1 proc., a opłaty związane ze zdrowiem były wyższe niż w sierpniu br. o 0,3 proc.

"Ceny w zakresie transportu były niższe niż w sierpniu br. o 1 proc. Potaniały usługi transportowe (o 2,7 proc.) oraz paliwa do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 1,1 proc., w tym benzyna - o 1,3 proc., a olej napędowy - o 1,1 proc.)" - wyliczył GUS.

Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą były niższe niż w poprzednim miesiącu o 0,7 proc. GUS zauważył, że sezonowy spadek popytu na usługi turystyczne wpłynął na obniżki cen w zakresie turystyki zorganizowanej (o 3,5 proc.), w tym za granicą - o 4,8 proc., a w kraju - o 1,5 proc.

"W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, opłaty dotyczące edukacji wzrosły o 0,2 proc., w tym w zakresie nauczania początkowego - o 3,5 proc." - dodano.

Analitycy PKO BP prognozowali, że we wrześniu ceny spadły o 0,4 proc. (rdr). Ich zdaniem odpowiedzialne za to miały być zwłaszcza niższe ceny paliw i żywności. Natomiast analitycy DM TMS Brokers uważali, że deflacja będzie nawet głębsza i wyniesie 0,5 proc. Według nich wrzesień miałby być jednak ostatnim miesiącem spadku cen. Inflacji w podobnej wysokości spodziewali się też analitycy z banku Pekao oraz główny ekonomista BIZ Banku Ignacy Morawski.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę