Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GUS: ceny dołują

15 listopada 2005
Ceny hamują. W październiku inflacja spadła do 1,6 proc. Czy to wystarczy, by RPP zdecydowała się obniżyć stopy procentowe?

Analitycy rynkowi liczyli wprawdzie, że wskaźnik cen obniży się do 1,5 proc., ale nieco wyższy wynik nie niepokoi ich. Nie widać, by istniało ryzyko wzrostu presji inflacyjnej –  mówią zgodnie.

W porównaniu z październikiem ubiegłego roku najsilniej rosły ceny paliw (12,8 proc.), jednak gdy zestawić je z wrześniem tego roku, okaże się, że spadły o 0,5 proc. Oprócz tego w ujęciu rocznym wzrosły o ponad 4 proc. koszty utrzymania mieszkania (podwyżka cen nośników energii). Taniała natomiast odzież i obuwie - 6,1 proc.

Mateusz Szczurek, główny ekonomista banku ING BSK, oblicza, że inflacja netto, czyli liczona po wyłączeniu cen żywności i paliw pozostaje nadal na niskim poziomie 1,3 proc. Z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej w ciągu ostatniego miesiąca zmieniło się niewiele. W ostatnim komunikacie Rada zwracała uwagę jedynie na ceny ropy jako na potencjalny czynnik ryzyka. A te spadają –  mówi Szczurek.

Czy to może oznaczać, że RPP zdecyduje się na obniżenie stóp na listopadowym posiedzeniu? Większość analityków odrzuca taki scenariusz ze względu na ryzyko polityczne. Sama Rada zaprzeczała jednak, jakoby kierowała się czynnikami politycznymi przy podejmowaniu decyzji o stopach.

Mateusz Szczurek jest jednym z nielicznych, którzy cięcia oczekują. Moim zdaniem jest to bardziej prawdopodobny scenariusz, niż się obecnie uważa. W ciągu ostatnich czterech miesięcy układ sił w Radzie był prawdopodobnie w miarę równy. Za każdą decyzją przeważały głosy pięciu lub sześciu członków RPP. Wystarczy więc, że jeden członek przekona się, że na cięcie jest miejsce –  wyjaśnia ekonomista ING BSK.

Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Banku, zauważa: Ostatnio aż sześciu członków Rady w swoich wypowiedziach przyznawało, że miejsce na cięcie jest. Z drugiej jednak strony jastrzębie (czyli zwolennicy bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej) będą pamiętać o rosnących oczekiwaniach inflacyjnych i wzroście gospodarczym, który będzie powodował presję inflacyjną w Polsce i na świecie.

Jego zdaniem niemal do ostatniej chwili możemy nie być pewni, co zrobi Rada. Decydujące znaczenie będą bowiem miały dane o wzroście gospodarczym w III kwartale. A te GUS poda pierwszego dnia posiedzenia RPP. Jeśli będą kiepskie dane (wzrost PKB poniżej 3,4 proc.), to będzie cięcie. Dobre dane - stopy bez zmian. Czyli na dwoje babka wróżyła.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę