W odpowiedzi na duże zainteresowanie gmin wiejskich uczestnictwem w programie grantowym Rzeczpospolita Internetowa Fundacja Grupy TP podjęła decyzję o przedłużeniu terminu składania wniosków wstępnych do dnia 31 lipca 2006 r. Teraz Grupy Działania, które już mają pomysł na realizację projektu będą mogły bardziej precyzyjnie wypełnić wniosek. Więcej informacji o Programie.
Już ponad 400 gmin z całej Polski pracuje nad przygotowaniem projektu w ramach programu grantowego Rzeczpospolita Internetowa. Mapka przedstawia liczby zarejestrowanych wniosków z poszczególnych województw. Najwięcej wniosków przygotowują społeczności lokalne z wojewódzrwa wielkopolskiego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej - zadzwoń na bezpłatną infolinię programu Rzeczpospolita Internetowa 0 800 201 201.
10 maja 2006 r. Fundacja Grupy TP wspólnie z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) zainaugurowała program "Rzeczpospolita Internetowa". Program adresowany jest do gmin wiejskich i ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych i życiowych, poprzez angażowanie mieszkańców, szkół, fundacji i stowarzyszeń w budowanie Lokalnych Grup Działania, które mają realnie rozwiązywać problemy społeczne. Warunkiem otrzymania grantu jest wykorzystanie do projektu internetu.
Dofinansowanych zostanie kilkaset lokalnych projektów kwotami od 5 000 do 50 000 zł. Dodatkowo na rzecz realizacji projektów Fundacja Grupy TP przekaże sprzęt komputerowy, aparaty cyfrowe, projektory, kamery internetowe, ekrany. Pod względem wielkości funduszy jest to największy w Polsce projekt grantowy o charakterze edukacyjnym, realizowany na wsi.
DLACZEGO POWSTAŁ PROGRAM RZECZPOSPOLITA INTERNETOWA - W Polsce wielu młodych ludzi z małych miasteczek i wsi chciałoby studiować, aby potem żyć i pracować w rodzinnej miejscowości. Niestety, nie mogą sobie na to pozwolić. Głównym powodem jest zła sytuacja finansowa, jak również utrudniony dostęp do wiedzy, między innymi do Internetu. Tymczasem w szkołach wiejskich znajdują się setki tysięcy komputerów podłączonych do sieci - niestety poza godzinami nauki szkolnej są one najczęściej zamknięte na klucz. Dlatego też niewiele osób umie świadomie korzystać z dostępu do informacji, jaki umożliwiają nowe technologie.
Dochodzi do tego jeszcze inny problem: niedostatecznie rozwinięte społeczeństwo obywatelskie - czyli takie, które umie się zorganizować, powołuje stowarzyszenia, potrafi określić wspólny cel i zrealizować przedsięwzięcie dla wspólnego dobra.
W Programie mogą wziąć udział mieszkańcy gmin wiejskich, to oni stanowią grupę, która skorzysta z jego efektów. Aby wystartować w programie wystarczy powołać Grupę Działania angażującą lokalnych partnerów. Wierzymy, że zawiązanie tej nieformalnej grupy, w skład której wejdą przedstawiciele różnych sektorów, umożliwi nie tylko sprawną realizację projektu ale w przyszłości zaowocuje kolejnymi działaniami dla dobra tej społeczności. Grupa Działania musi określić jaki jest cel podejmowanego projektu, czyli jaki problem chce rozwiązać? Dlaczego właśnie te, a nie inne działania są najpilniejsze? Z kim, i w jaki sposób będzie realizować swój projekt? Grupa działania skupiona powinna być wokół szkoły lub działającej lokalnie organizacji pozarządowej (fundacji, stowarzyszenia), która wspólny pomysł ubierze w słowa i oficjalnie wystąpi o przyznanie grantu wypełniając wniosek dostępny na stronie internetowej programu.
Są już pierwsze przykłady aktywizacji społeczności wiejskich wokół programu. W ramach pilotażu wytypowano 4 gminy - Kalinowo, Wydminy, Lubiewo i Skulsk, które stworzyły lokalne Grupy Działania i spełniły wszystkie formalne warunki przyznania grantu finansowego. Już wkrótce kolejne gminy będą mogły do nich dołączyć.
Inicjatorem głównym sponsorem przedsięwzięcia jest Fundacja Grupy TP, która została powołana w grudniu 2005 r. przez Telekomunikację Polską członka inicjatywy UNDP Global Compact oraz PTK Centertel operatora telefonii komórkowej. Działania Fundacji są odpowiedzią na społeczne zaangażowanie wyżej wymienionych firm i skoncentrują się na pomocy dzieciom i młodzieży (w tym osobom niepełnosprawnym), na ochronie zdrowia oraz nauczania przy wykorzystaniu najnowszych technik komunikacji, ukierunkowane na budowę społeczeństwa informacyjnego w Polsce.
Fundacja realizuje te cele poprzez:
- organizację i wspieranie programów społecznych,
- tworzenie i wspieranie programów stypendialnych, grantowych i badawczych, udzielanie wsparcia placówkom oświatowym i medycznym.