Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Granty dla gmin wiejskich - przedłużenie terminu składania wniosków

24 lipca 2006

W odpowiedzi na duże zainteresowanie gmin wiejskich uczestnictwem w programie grantowym Rzeczpospolita Internetowa Fundacja Grupy TP podjęła decyzję o przedłużeniu terminu składania wniosków wstępnych do dnia 31 lipca 2006 r. Teraz Grupy Działania, które już mają pomysł na realizację projektu będą mogły bardziej precyzyjnie wypełnić wniosek. Więcej informacji o Programie.

Już ponad 400 gmin z całej Polski pracuje nad przygotowaniem projektu w ramach programu grantowego Rzeczpospolita Internetowa. Mapka przedstawia liczby zarejestrowanych wniosków z poszczególnych województw. Najwięcej wniosków przygotowują społeczności lokalne z wojewódzrwa wielkopolskiego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej - zadzwoń na bezpłatną infolinię programu Rzeczpospolita Internetowa 0 800 201 201.

10 maja 2006 r. Fundacja Grupy TP wspólnie z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) zainaugurowała program "Rzeczpospolita Internetowa". Program adresowany jest do gmin wiejskich i ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych i życiowych, poprzez angażowanie mieszkańców, szkół, fundacji i stowarzyszeń w budowanie Lokalnych Grup Działania, które mają realnie rozwiązywać problemy społeczne. Warunkiem otrzymania grantu jest wykorzystanie do projektu internetu.

Dofinansowanych zostanie kilkaset lokalnych projektów kwotami od 5 000 do 50 000 zł. Dodatkowo na rzecz realizacji projektów Fundacja Grupy TP przekaże sprzęt komputerowy, aparaty cyfrowe, projektory, kamery internetowe, ekrany. Pod względem wielkości funduszy jest to największy w Polsce projekt grantowy o charakterze edukacyjnym, realizowany na wsi.

DLACZEGO POWSTAŁ PROGRAM RZECZPOSPOLITA INTERNETOWA - W Polsce wielu młodych ludzi z małych miasteczek i wsi chciałoby studiować, aby potem żyć i pracować w rodzinnej miejscowości. Niestety, nie mogą sobie na to pozwolić. Głównym powodem jest zła sytuacja finansowa, jak również utrudniony dostęp do wiedzy, między innymi do Internetu. Tymczasem w szkołach wiejskich znajdują się setki tysięcy komputerów podłączonych do sieci - niestety poza godzinami nauki szkolnej są one najczęściej zamknięte na klucz. Dlatego też niewiele osób umie świadomie korzystać z dostępu do informacji, jaki umożliwiają nowe technologie.

Dochodzi do tego jeszcze inny problem: niedostatecznie rozwinięte społeczeństwo obywatelskie - czyli takie, które umie się zorganizować, powołuje stowarzyszenia, potrafi określić wspólny cel i zrealizować przedsięwzięcie dla wspólnego dobra.

W Programie mogą wziąć udział mieszkańcy gmin wiejskich, to oni stanowią grupę, która skorzysta z jego efektów. Aby wystartować w programie wystarczy powołać Grupę Działania angażującą lokalnych partnerów. Wierzymy, że zawiązanie tej nieformalnej grupy, w skład której wejdą przedstawiciele różnych sektorów, umożliwi nie tylko sprawną realizację projektu ale w przyszłości zaowocuje kolejnymi działaniami dla dobra tej społeczności. Grupa Działania musi określić jaki jest cel podejmowanego projektu, czyli jaki problem chce rozwiązać? Dlaczego właśnie te, a nie inne działania są najpilniejsze? Z kim, i w jaki sposób będzie realizować swój projekt? Grupa działania skupiona powinna być wokół szkoły lub działającej lokalnie organizacji pozarządowej (fundacji, stowarzyszenia), która wspólny pomysł ubierze w słowa i oficjalnie wystąpi o przyznanie grantu wypełniając wniosek dostępny na stronie internetowej programu.

Są już pierwsze przykłady aktywizacji społeczności wiejskich wokół programu. W ramach pilotażu wytypowano 4 gminy - Kalinowo, Wydminy, Lubiewo i Skulsk, które stworzyły lokalne Grupy Działania i spełniły wszystkie formalne warunki przyznania grantu finansowego. Już wkrótce kolejne gminy będą mogły do nich dołączyć.

Inicjatorem głównym sponsorem przedsięwzięcia jest Fundacja Grupy TP, która została powołana w grudniu 2005 r. przez Telekomunikację Polską członka inicjatywy UNDP Global Compact oraz PTK Centertel operatora telefonii komórkowej. Działania Fundacji są odpowiedzią na społeczne zaangażowanie wyżej wymienionych firm i skoncentrują się na pomocy dzieciom i młodzieży (w tym osobom niepełnosprawnym), na ochronie zdrowia oraz nauczania przy wykorzystaniu najnowszych technik komunikacji, ukierunkowane na budowę społeczeństwa informacyjnego w Polsce.

Fundacja realizuje te cele poprzez:
- organizację i wspieranie programów społecznych,
- tworzenie i wspieranie programów stypendialnych, grantowych i badawczych, udzielanie wsparcia placówkom oświatowym i medycznym.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę