Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Gorzko o cukrze i stłuszczanych wątróbkach

4 marca 2009
Wątróbki sztrasburskie czyli gęsie i kacze wątróbki stłuszczane i problem cukru były przedmiotem ożywionej wymiany poglądów miedzy posłami opozycji i przedstawicielami rządu na wtorkowym (3 marca br.) posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Posłowie pytali - jak to jest że w Polsce od wielu już lat obowiązuje zakaz tuczu gęsi i kaczek na stłuszczane wątroby a w takich krajach jak Niemcy, Węgry i Francja taki zakaz nie obowiązuje. Efekt - do Polski bez żadnych przeszkód trafiają wątróbki sztrasburskie - przysmak nie tylko dla koneserów, z czego korzystają hodowcy z wymienionych krajów a tracą rolnicy, gdzie ongiś tradycja tuczu była mocno rozwinięta, szczególnie na terenie Wielkopolski.

Posłowie zwracali uwagę, że zadaniem polskiego rządu i polskiego parlamentu jest poszerzanie możliwości produkcyjnych polskich rolników. Oczekują więc, że zapis ustępu 6 artykułu 12 ustawy o ochronie zwierząt będzie uchylony ale przedtem chcą poznać na stanowisko rządu w tej sprawie. Artur Ławniczak - wiceminister rolnictwa obiecał, że na najbliższym "kierownictwie" resortu ten temat będzie przedyskutowany a potem przedstawiony posłom na posiedzeniu komisji.

Kiedy będzie można ubezpieczyć z państwową dotacja tzw. klęskę suszy? - pytają posłów rolnicy a poseł Wojciech Mojzesowicz przedstawicieli rządu. - Nie macie żadnego usprawiedliwienia, kręcicie i oszukujecie rolników - grzmiał poseł Romuald Ajchler. - Powiedzcie, że rząd nie ma pieniędzy i uchylmy tę ustawę, bo doprowadziliśmy do takiej sytuacji, że ustawą wprowadziliśmy obowiązkowe ubezpieczenia, nałożyliśmy na rolników kary, jeśli się z tego nie wywiążą a miało to być przy udziale państwa. A mamy teraz taki efekt, ze budżetowe pieniądze na wsparcie ubezpieczeń idą do tych zakładów na terenie działania których susza nie występuje - argumentował poseł.

Najwięcej czasu poświęcili jednak posłowie Krajowej Spółce Cukrowej i plantatorom buraków cukrowych. Poselską dyskusję poprzedziło poświęcone temu samemu tematowi posiedzenie senackiej komisji rolnictwa. KSC, od 30 września 2003 r. funkcjonująca jako koncern, wygenerowała w roku ubiegłym zysk w wysokości 50 mln zł, co zdaniem przedstawicieli resortu Skarbu Państwa było wynikiem sytuacji rynkowej (wyższych cen cukru) ale także niższych kosztów wytwarzania. Oprócz dobrych wieści o wynikach finansowych spółki, o restrukturyzacji są i złe - np. o ubiegłorocznej decyzji o zmniejszeniu pod presją unii Europejskiej produkcji cukru (kwoty cukrowej) o 54 tys. ton. Towarzyszyła temu likwidacja (demontaż) cukrowni w Brześciu Kujawskim a więc na Kujawach, gdzie rolników chętnych do dalszego prowadzenia upraw jest aż nadto wiele. Pytanie na dziś - czy istniejące w sąsiedztwie cukrownie w Nakle i Kruszwicy będą w stanie wykorzystać i przerobić cały pozyskiwany w tym rejonie surowiec. Tymczasem spółka ma kłopoty ze sprawnym zakontraktowaniem upraw na Lubelszczyźnie. Dziś Polska z "wczorajszego" eksportera stała się importerem cukru. Wspomniane zmniejszenie kwoty o 54 tys. ton w tym kontekście, zdaniem posłów, nie może być nikomu wybaczone. Tego do końca nie oczekiwała Unia Europejska a mieliśmy i plantatorów, i potencjał przetwórczy a oddaliśmy kwotę. Skutek - zamknięte dwie cukrownie ( w Brześniu Kujawskim i Lublinie), spółka musiała zwolnić co najmniej 200 pracowników, kilkuset plantatorów przestało uprawiać buraki. To duży błąd - podsumowali problem posłowie, bowiem i w krajach ościennych, tak jak w Polsce już dziś odczuwany jest brak na rynku cukru.

Do problemów poruszanych na wtorkowym posiedzeniu komisji (cukru, plantatorów i KSC) będziemy wkrótce wracać, gdyż temat nadal wywołuje spory i dyskusje.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę