Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Godzina dla Ziemi

3 grudnia 2015
Kilkaset budynków w Polsce i tysiące na świecie pogrążyło się w sobotę na godzinę w ciemnościach. Gasząc światła i iluminacje budynków 150 państw przyłączyło się do akcji ratowania klimatu "Godzina dla Ziemi", organizowanej przez ekologów z WWF.
Światło gaszone jest w każdej strefie czasowej o godz. 20.30. W Polsce do kampanii przyłączyło się 62 miast, a na świecie kilka tysięcy.
Przechodnie na ulicach kilkudziesięciu polskich miast mogli odnieść wrażenie, że niektóre budynki po prostu zniknęły. W Warszawie w "egipskich ciemnościach" pogrążył się m.in. Pałac Kultury i Nauki, na którego wyższych kondygnacjach, ze względów bezpieczeństwa, świeciło się tylko kilka niewielkich czerwonych lamp.
Szczególnie zdziwiony był pewien turysta, któremu Pałac zniknął w momencie naciśnięcia migawki w aparacie fotograficznym. Wyłączono także iluminację na co dzień rozświetlonego biało-czerwonymi barwami Stadionu Narodowego. W ciemnościach utonęły też Teatr Wielki, Muzeum Narodowe, Zachęta i Uniwersytet Warszawski. Na 60 minut zgasły również kolorowe podświetlenia stołecznych mostów.
Światła wygaszono również w i na budynkach rządowych - m.in. w Kancelarii Premiera, Pałacu Prezydenckim, w Belwederze, w ministerstwach finansów, środowiska czy transportu.
Niemal niewidoczny przez godzinę były także m.in.: katowicki Spodek, krakowskie Sukiennice, wrocławski ratusz czy Bazylika Mariacka w Gdańsku.
Małgorzata Kosowska z WWF Polska powiedziała PAP, że akcja "Godzina dla Ziemi" cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. "W zeszłym roku o godzinie +zero+ zarejestrowanych było na naszej stronie 32 tys. osób. W tym roku było to ok. 62 tys. Prawdopodobnie jest to też rekord na skalę światową. Z tego co wiem, to więcej osób zarejestrowało się tylko w Rosji. To pokazuje, że coraz więcej osób chce się przyłączyć do tego symbolicznego gestu" - dodała.
Ekolożka podkreśliła, że tegorocznej akcji wzięła udział rekordowa liczba polskich miast - 62. W 2012 roku było ich 49. Jej zdaniem świadczy to o tym, że Polacy są "świadomym i odpowiedzialnym społeczeństwem".
Ekolodzy przypominają, że nasze codzienne wybory wpływają na stan przyrody wokół nas. Zakręcenie kranu, przesiadka z samochodu do komunikacji miejskiej bądź na rower czy wyłączenie zbędnego oświetlenia może dać Ziemi tak potrzebny "oddech".
W tym roku w akcji "Godzina dla Ziemi" wzięło udział kilka tysięcy metropolii i miast w 150 państwach. "Zgasło" wiele charakterystycznych budowli jak Empire State Building w Nowym Jorku, Sydney Opera House, Big Ben w Londynie, Petronas Twin Towers w Kuala Lumpur, Brama Brandenburska Berlinie czy Wieża Eiffla w Paryżu.
Informacje o akcji w Polsce można znaleźć na stronie www.godzinadlaziemi.pl, a na witrynie www.earthhour.org o działaniach na całym świecie.
To już siódma akcja "Godzina dla Ziemi". Po raz pierwszy zorganizowano ją w 2007 r. w Sydney.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę