Chleb z dynią, sery ziołowe, syrop z płatków róży, zabawki z filcu lub ze sznurka znalazły się wśród produktów, które uzyskały w sobotę certyfikat "Marki Lokalnej" przyznawanej przez grupę partnerską Gniazdo Warmińskie.
Rozstrzygnięcie konkursu, którego celem jest promocja warmińskich wyrobów lokalnych odbyło się w miejscowości Gady pod Olsztynem (Warmińsko-mazurskie).
W tym roku jury, w którym zasiedli m.in. przedstawiciele warmińsko-mazurskiego urzędu marszałkowskiego, starostwa powiatowego w Olsztynie i naukowcy oceniało 90 produktów. Wśród wyrobów, które zgłoszono do konkursu, były wyroby rękodzieła artystycznego, np. torby z filcu i biżuteria ze sznurka, skóry oraz wełny, włóczkowe i płócienne zabawki, malowana ręcznie biżuteria, a także bombki i choinkowe ozdoby z sznurka i szyszek.
Wśród produktów spożywczych, jakie oceniało jury znalazły się m.in. bezalkoholowe napoje, warzone w sposób tradycyjny. Chodzi o kwasy chlebowe czy miodowe, a także podpiwki, ponadto soki z rajskich jabłuszek lub leśnej jarzębiny, aroniowe i porzeczkowe nalewki, ciasta i wędliny wędzone tradycyjnymi sposobami.
Certyfikat "Marki Lokalnej" nadawany jest na rok warmińskim produktom lokalnym.
Jak wyjaśniła PAP Teresa Kosińska, prezes Stowarzyszenia "Nasze Gady" z miejscowości Gady w gminie Dywity i współorganizatorka konkursu o certyfikat "Marki Lokalnej" chodzi o to, by produkt lokalny był utożsamiany z Warmią, nie powstawał w produkcji masowej, był przyjazny dla środowiska i wytworzony przez lokalnych wytwórców i z miejscowych surowców.
Grupę partnerską Gniazdo Warmińskie tworzą podolsztyńskie gminy, podmioty gospodarcze - np. właściciele gospodarstw agroturystycznych, stowarzyszenia rozwoju regionalnego i centra kultury lokalnej.
8997199
1