Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GMO na nowych zasadach

15 stycznia 2015
Nowe przepisy dające państwom członkowskim prawo do ograniczenia lub zakazu upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie (GMO) na swoim terytorium nawet, jeśli ich uprawa jest dozwolona na poziomie UE zostały 13 stycznia 2015 roku przyjęte przez Parlament Europejski
Ich projekt  został złożony w 2010 roku, ale przez cztery lata był zablokowany z powodu sporu między zwolennikami i przeciwnikami GMO w państwach członkowskich.  Nowe przepisy wejdą w życie wiosną 2015 roku.
- To porozumienie zapewni większe pole manewru państwom, które chcą ograniczyć uprawy GMO na swoim terytorium. Ponadto, ukierunkuje niezakończoną debatę między przeciwnikami i zwolennikami GMO  - mówi  Frédérique Ries (ALDE, BE), autorka poselskiego sprawozdania na temat GMO.
Nowe przepisy pozwolą państwom członkowskim na zakazanie uprawy GMO na podstawie przyjętych przez nie zasad ochrony środowiska innych niż ryzyko dla zdrowia i środowiska naturalnego, te bowiem zasady wynikają z oceny przedstawionej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Ponadto dają firmom możliwość zakwestionowania planowanego przez państwo członkowskie ograniczenia dopuszczenia do obrotu, ale w przypadku braku porozumieniawładze i tak mogą wprowadzić zakaz lub ograniczenie upraw.

Obecnie w UE uprawiana jest jedynie genetycznie modyfikowana, odporna na insekty kukurydza MON 81. Uprawa genetycznie zmodyfikowanego ziemniaka "Amflora", początkowo dozwolona przez Komisję Europejską, została zakazana przez Trybunał Unii Europejskiej w 2013 roku.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę