Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GIS w ulotkach przekonuje do zdrowego kibicowania

5 stycznia 2016
Główny Inspektorat Sanitarny przygotował ulotki dla kibiców piłkarskich na Euro 2012. Przypomina w nich m.in. o zakazie prowadzenia samochodu po wypiciu alkoholu oraz o zasadach higieny osobistej. To główna część kampanii GIS "Kibicuj Zdrowiu!".
Rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar poinformował w poniedziałek w rozmowie z PAP, że ulotki będą rozdawane m.in. w czterech miastach gospodarzach rozgrywek, na lotniskach, dworcach, obiektach sportowych, strefach kibica, w hotelach oraz na przejściach granicznych. Ulotki zostały przygotowane w różnych wersjach językowych: polskiej, angielskiej, rosyjskiej i niemieckiej.
Bondar wyjaśnił, że "celem kampanii jest ograniczenie ryzykownych zachowań zdrowotnych, jakie mogą pojawić się w kontekście organizacji imprez masowych". Chodzi o ograniczenie zdrowotnych następstw palenia tytoniu, nadużywania alkoholu oraz używania narkotyków.
Celem kampanii jest też ograniczenie liczby zatruć pokarmowych, związanych z niewłaściwym przygotowaniem lub przechowywaniem żywności, a także liczby zachorowań na inne choroby zakaźne związane z niewłaściwą higieną osobistą. Bondar dodał, że chodzi ponadto o ograniczenie skutków ryzykownych zachowań seksualnych, m.in. zakażeń wirusem HIV oraz chorobami wenerycznymi przenoszonymi drogą płciową.
Ulotki zawierają pięć zasad bezpiecznego i zdrowego kibicowania. Jest tam informacja przypominająca o zakazie palenia tytoniu w miejscach niedozwolonych, w tym na stadionach. Druga zasada dotyczy zakazu picia alkoholu (w tym piwa) na ulicach, placach, w parkach, w środkach i na przystankach komunikacji publicznej, a także zakazu prowadzenia pojazdów przy zawartości alkoholu we krwi powyżej 0,2 promila.
Na ulotce znalazło się też ostrzeżenie, aby unikać przypadkowych kontaktów seksualnych i używać prezerwatyw. Przypomniano, że w Polsce posiadanie narkotyków jest nielegalne i karalne. Ostatnia zasada brzmi: "Pamiętaj o higienie! Myj ręce. Myj owoce i warzywa. Dbaj o nawodnienie organizmu. Pij duże ilości wody, najlepiej niegazowanej".
"Najlepszym zabezpieczeniem jest przestrzeganie takich podstawowych zasad" - zaznaczył Bondar. Jak dodał, "to od nas samych w największym stopniu zależy, czy unikniemy ryzyka potencjalnej choroby".
Rzecznik GIS poinformował, że trwają rozmowy, aby w ramach kampanii były emitowane także spoty w języku polskim i angielskim na nośnikach elektronicznych w środkach komunikacji miejskiej, w lokalach, w których transmitowane będą mecze ME, w lokalnych telewizjach kablowych oraz w telewizjach internetowych.
Kampania została przygotowane w partnerstwie z Krajowym Biurem do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowym Centrum ds. AIDS oraz Biurem Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę