Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

GIS w ulotkach przekonuje do zdrowego kibicowania

5 stycznia 2016
Główny Inspektorat Sanitarny przygotował ulotki dla kibiców piłkarskich na Euro 2012. Przypomina w nich m.in. o zakazie prowadzenia samochodu po wypiciu alkoholu oraz o zasadach higieny osobistej. To główna część kampanii GIS "Kibicuj Zdrowiu!".
Rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar poinformował w poniedziałek w rozmowie z PAP, że ulotki będą rozdawane m.in. w czterech miastach gospodarzach rozgrywek, na lotniskach, dworcach, obiektach sportowych, strefach kibica, w hotelach oraz na przejściach granicznych. Ulotki zostały przygotowane w różnych wersjach językowych: polskiej, angielskiej, rosyjskiej i niemieckiej.
Bondar wyjaśnił, że "celem kampanii jest ograniczenie ryzykownych zachowań zdrowotnych, jakie mogą pojawić się w kontekście organizacji imprez masowych". Chodzi o ograniczenie zdrowotnych następstw palenia tytoniu, nadużywania alkoholu oraz używania narkotyków.
Celem kampanii jest też ograniczenie liczby zatruć pokarmowych, związanych z niewłaściwym przygotowaniem lub przechowywaniem żywności, a także liczby zachorowań na inne choroby zakaźne związane z niewłaściwą higieną osobistą. Bondar dodał, że chodzi ponadto o ograniczenie skutków ryzykownych zachowań seksualnych, m.in. zakażeń wirusem HIV oraz chorobami wenerycznymi przenoszonymi drogą płciową.
Ulotki zawierają pięć zasad bezpiecznego i zdrowego kibicowania. Jest tam informacja przypominająca o zakazie palenia tytoniu w miejscach niedozwolonych, w tym na stadionach. Druga zasada dotyczy zakazu picia alkoholu (w tym piwa) na ulicach, placach, w parkach, w środkach i na przystankach komunikacji publicznej, a także zakazu prowadzenia pojazdów przy zawartości alkoholu we krwi powyżej 0,2 promila.
Na ulotce znalazło się też ostrzeżenie, aby unikać przypadkowych kontaktów seksualnych i używać prezerwatyw. Przypomniano, że w Polsce posiadanie narkotyków jest nielegalne i karalne. Ostatnia zasada brzmi: "Pamiętaj o higienie! Myj ręce. Myj owoce i warzywa. Dbaj o nawodnienie organizmu. Pij duże ilości wody, najlepiej niegazowanej".
"Najlepszym zabezpieczeniem jest przestrzeganie takich podstawowych zasad" - zaznaczył Bondar. Jak dodał, "to od nas samych w największym stopniu zależy, czy unikniemy ryzyka potencjalnej choroby".
Rzecznik GIS poinformował, że trwają rozmowy, aby w ramach kampanii były emitowane także spoty w języku polskim i angielskim na nośnikach elektronicznych w środkach komunikacji miejskiej, w lokalach, w których transmitowane będą mecze ME, w lokalnych telewizjach kablowych oraz w telewizjach internetowych.
Kampania została przygotowane w partnerstwie z Krajowym Biurem do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowym Centrum ds. AIDS oraz Biurem Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce.



POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę