Batalii o genetycznie modyfikowane buraki cukrowe ciąg dalszy. Pod koniec listopada amerykański sąd federalny zdecydował o zniszczeniu wszystkich nowych zasiewów transgenicznych upraw. Jednak tuż przed świętami, sąd apelacyjny wstrzymał wykonanie tego wyroku do końca lutego.
Wśród ekologów zawrzało. Najpierw, ku ich zadowoleniu, wszystkie uprawy buraków cukrowych Roundup Ready, które posadzone, by wyprodukować nasiona na kolejne sezony, decyzją sądu miały być zniszczone. Tymczasem prawie 260 akrów zostanie nietkniętych przynajmniej przez dwa miesiące. Z takiej decyzji zadowolony jest Departament Rolnictwa, który wbrew wyrokom i tak zamierzał wydawać pozwolenia na obrót transgenicznymi sadzeniakami. Urzędnicy bagatelizują także obawy ekologów, że pozostawienie doświadczalnych pól przyczyni się do zanieczyszczenia konwencjonalnych upraw. Obecnie 95% upraw buraków cukrowych w Stanach Zjednoczonych to właśnie buraki GMO produkowane przez koncern Monsanto.
--------------------
Uwaga, podwyżki! Brytyjski Związek producentów Bydła wezwał do kontroli w zakładach produkujących nawozy. Rolnicy domagają się wyjaśnień dlaczego w ostatnim roku ceny dostarczanych do gospodarstw produktów wzrosły aż o 45 procent. Podają przykłady – saletra amonowa kosztuje ponad 290 funtów za tonę, czyli przeszło 1300 złotych. To astronomiczne ceny, mówią farmerzy i od największych zakładów produkujących nawozy, żądają wyjaśnień.
--------------------
Tu bogactwa nie mierzy się pieniędzmi a posiadanymi zwierzętami. Dlatego taki dar, jaki otrzymują rodziny z regionu Sahel w Nigrze może odmienić ich życie. Zamiast świątecznych paczek, otrzymali zdrowe kozy wraz z dokumentem własności. Jedna sztuka to wydatek ok. 40 dolarów, a dla tych ludzi to fortuna. Dzięki projektowi rozdanych zostanie 9 tysięcy zwierząt.