Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Francuska potęga?

5 stycznia 2016
Francja rozpycha się łokciami i chce przejąć drugie miejsce na liście światowych eksporterów pszenicy. Zmniejsza zatem wysyłki wewnątrz Unii, a znacznie zwiększa sprzedaż do krajów trzecich. Prognozy francuskich eksporterów na ten sezon mówią o przeszło 11 milionach ton.

Francja wykorzystuje słabość głównych graczy na rynku i liczy każde ziarno, by móc sprzedać jak najwięcej. Na razie eksperci szacują, że francuscy producenci sprzedadzą za granicę- i w ramach Unii i poza nią- prawie 18,5 miliona ton pszenicy. Już podpisali kontrakty z Egiptem i wysłali pierwsze transporty ok. 1,5 miliona ton. Jedyne, co martwi analityków, to małe zapasy zboża. Gdyby nie ubytki w magazynach, Francuzi mogliby sobie pozwolić na zwiększanie sprzedaży. Muszą jednak pamiętać, że w silosach ubyło prawie 40 procent ziarna, a tegoroczne zbiory jednak nie były najlepsze.

    
----------------
    

„Nie” dla wyższej akcyzy na piwo! Słowaccy browarnicy twierdzą, że rząd podpisał na nich wyrok śmierci wprowadzając zmiany w wysokości akcyzy na alkohol. Ma ona teraz wynieść 2,5 euro za 100 litrów piwa. 170 tysięcy pracowników przemysłu browarniczego podpisały petycję do władz, w której domagają się pomocy dla rodzimej branży. Podwyżki cen skutecznie zniechęcają konsumentów do zakupów i spożycie piwa drastycznie spada. Rząd nie zamierza jednak ustępować. Wyższa akcyza, to 14 milionów euro więcej dla budżetu. A z takich pieniędzy w trudnych ekonomicznie czasach się nie rezygnuje.

    
-----------------
    

Miliardy dla amerykańskich farmerów. Październik to miesiąc wypłat płatności bezpośrednich jak i rentowych. Cały budżet Ministerstwa Rolnictwa USA na 2010 rok to prawie 135 miliardów dolarów, a na dotacje dla rolników przypada ponad 45 miliardów. Fundusze rolne są dużo bardziej rozbudowane niż w unijnej Wspólnej Polityce Rolnej. Farmerzy podpisując umowy z lokalną agencją reprezentującą Ministerstwo Rolnictwa mogą liczyć na dopłaty wypłacane do wielkości obsianego areału, a nie zbioru. 10 lat temu państwowa pomoc dla producentów stanowiła ok. 40 procent ich dochodów, teraz jest to nie więcej niż 25 procent dochodu rolników.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę