Andrzej Lepper myśli o wszystkich rolnikach, których gospodarstwa zostały tym roku dotknięte klęską suszy lub powodzi. Chcąc pomóc tym którzy ucierpieli podjął pewne działania.
Wicepremier nie występował do Komisji Europejskiej o wcześniejsze uruchomienie zaliczek płatności bezpośrednich, ponieważ w przypadku naszego kraju ta forma nie rozwiązuje problemów poszkodowanych rolników. Struktura polskiego rolnictwa jest inna i bardziej rozdrobniona niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej.
Płatności bezpośrednie dotyczą około 1,5 mln. beneficjentów, a wcześniejsze wypłacenie zaliczek dopłat nie spowoduje zwiększenia kwoty wypłat. Środki jakie rolnicy otrzymają z tytułu płatności powinny być wykorzystane na wiosenne prace polowe.
Płatności bezpośrednie, jak wielokrotnie podkreślał w Sejmie wicepremier A. Lepper - „należą się rolnikowi jak psu miska, a o pomocy dla rolników możemy mówić wtedy, gdy przekazujemy im dodatkowe środki a nie przyspieszamy o kilka tygodni wypłatę kwot, które i tak im się należą”.
Wypłatę dopłat obszarowych za kolejny rok rozpoczniemy 1 grudnia 2006 r. Wicepremier A. Lepper zobowiązał Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aby wypłatę maksymalnie przyśpieszyć. Należne kwoty rolnicy powinni otrzymać przed rozpoczęciem wiosennych prac polowych, w pierwszej kolejności w gospodarstwach dotkniętych klęskami żywiołowym.
Z inicjatywy wicepremiera Andrzeja Leppera Rada Ministrów przyjęła w dniu 1 sierpnia 2006 r. Program pomocy dla gospodarstw rolnych w celu złagodzenia skutków suszy. Jego zadaniem jest udzielenie pomocy poszkodowanym gospodarstwom rolnym. Gospodarstwa rolne, w których straty w uprawach wynoszą ponad 30% otrzymają:
1.Pomoc równowartości 1 tony pszenicy. Dotyczy gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą.
2.Będą dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego.
3.Rodziny rolnicze otrzymają pomoc socjalną:
- 500 zł dla prowadzących gospodarstwa o powierzchni do 5 ha,
-1000 zł dla prowadzących gospodarstwa powyżej 5 ha.
Ponadto udzielana będzie pomoc w opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne, w opłatach czynszu dzierżawnego. Nie będą stosowanie kary wobec producentów rolnych, którzy nie wywiążą się z limitu produkcji mleka. Poszkodowani rolnicy otrzymają dopłaty bezpośrednie w pierwszej kolejności.