Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Formy pomocy dla gospodarstw dotkniętych klęską suszy.

8 września 2006

Andrzej Lepper myśli o wszystkich rolnikach, których gospodarstwa zostały tym roku dotknięte klęską suszy lub powodzi. Chcąc pomóc tym którzy ucierpieli podjął pewne działania.

Wicepremier nie występował do Komisji Europejskiej o wcześniejsze uruchomienie zaliczek płatności bezpośrednich, ponieważ w przypadku naszego kraju ta forma nie rozwiązuje problemów poszkodowanych rolników. Struktura polskiego rolnictwa jest inna i bardziej rozdrobniona niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Płatności bezpośrednie dotyczą około 1,5 mln. beneficjentów, a wcześniejsze wypłacenie zaliczek dopłat nie spowoduje zwiększenia kwoty wypłat. Środki jakie rolnicy otrzymają z tytułu płatności powinny być wykorzystane na wiosenne prace polowe.

Płatności bezpośrednie, jak wielokrotnie podkreślał w Sejmie wicepremier A. Lepper - „należą się rolnikowi jak psu miska, a o pomocy dla rolników możemy mówić wtedy, gdy przekazujemy im dodatkowe środki a nie przyspieszamy o kilka tygodni wypłatę kwot, które i tak im się należą”.

Wypłatę dopłat obszarowych za kolejny rok rozpoczniemy 1 grudnia 2006 r. Wicepremier A. Lepper zobowiązał Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aby wypłatę maksymalnie przyśpieszyć. Należne kwoty rolnicy powinni otrzymać przed rozpoczęciem wiosennych prac polowych, w pierwszej kolejności w gospodarstwach dotkniętych klęskami żywiołowym.

Z inicjatywy wicepremiera Andrzeja Leppera Rada Ministrów przyjęła w dniu 1 sierpnia 2006 r. Program pomocy dla gospodarstw rolnych w celu złagodzenia skutków suszy. Jego zadaniem jest udzielenie pomocy poszkodowanym gospodarstwom rolnym. Gospodarstwa rolne, w których straty w uprawach wynoszą ponad 30% otrzymają:
1.Pomoc równowartości 1 tony pszenicy. Dotyczy gospodarstw prowadzących produkcję zwierzęcą.
2.Będą dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego.
3.Rodziny rolnicze otrzymają pomoc socjalną:
- 500 zł dla prowadzących gospodarstwa o powierzchni do 5 ha,
-1000 zł dla prowadzących gospodarstwa powyżej 5 ha.

Ponadto udzielana będzie pomoc w opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne, w opłatach czynszu dzierżawnego. Nie będą stosowanie kary wobec producentów rolnych, którzy nie wywiążą się z limitu produkcji mleka. Poszkodowani rolnicy otrzymają dopłaty bezpośrednie w pierwszej kolejności.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę