europejskie forum rolników 2025

Filharmonia Folkloru Polskiego

5 stycznia 2016
Jak informuje Ministerstwo rozwoju Regionalnego 30 listopada 2012 r. została zawarta umowa przyznająca środki unijne dla projektu pn. "Filharmonia Folkloru Polskiego w Zbąszyniu" – przebudowa i rozbudowa szkoły muzycznej o salę koncertową, pomieszczenia dydaktyczne i warsztaty. Wartość całego przedsięwzięcia wyniesie 11,7 mln zł, z czego dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko to niemal 10 mln zł.

W ramach projektu planowana jest rozbudowa istniejącej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia i utworzenie nowoczesnego kompleksu edukacyjno-artystycznego pod jedną nazwą Filharmonia Folkloru Polskiego w Zbąszyniu. Inwestycja obejmie budowę i wyposażenie sali koncertowej - auli szkolnej, z widownią na 223 miejsca oraz 3-kondygnacyjnego budynku dydaktycznego wraz z łącznikiem i warsztatów budowy instrumentów ludowych.
Szkoła w Zbąszyniu jest jedyną w Polsce instytucją, która kultywuje tradycję gry i nauki gry na instrumentach ludowych – wielkopolskich kozłach, mazankach i szałamajach. Wizytówką szkoły jest klasa instrumentów ludowych. Przez długi czas była to jedyna tego typu klasa w Polsce i druga w Europie. W placówce tej od ponad 50 lat kształcą się kolejne pokolenia muzyków grających na charakterystycznych dla tego obszaru (tzw. „Region Kozła”) instrumentach. Projekt uzyskał wsparcie ze środków unijnych w ramach Priorytetu XI Kultura i dziedzictwo kulturowe, Programu Infrastruktura i Środowisko.

 



POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę