Owoce i warzywa towarzyszyły ludzkości od zarania dziejów. Nim człowiek osiedlił się i wynalazł pismo, nasi prarodzice prowadzili koczowniczy tryb życia oraz praktykowali zbieractwo i łowiectwo. Poza złowioną zwierzyną, podstawowym pożywieniem były dziko rosnące rośliny. Tak to było kilkadziesiąt tysięcy lat temu.
Poznanie i wykorzystanie nasion traw, krzewów, drzew owocowych zmieniło znacznie tryb życia. Uprawiane powszechnie były zboża, rzepa, kapusta, groch, fasola, marchew a z owoców jabłka, wiśnie, śliwki, daktyle, cytrusy etc. Odkrycie innych lądów i przywiezienie do Europy ziemniaka i złotego jabłka (jak wówczas nazywano pomidora – „pommo d'oro”), zrewolucjonizowało system upraw i żywienia tak, że owoce i warzywa słały się ważnymi i powszechnymi produktami żywnościowymi. Dodajmy do tego historię winogron i wina, mającą ogromne znaczenie dla rozwoju kultury, teatru i innych sztuk oraz niektóre owoce i warzywa, które nawet nabrały znaczenia religijnego.
Warzywa i owoce są stałym gościem na każdym stole niezależnie od kontynentu lub kraju. To wszystko sprawiło, że w dzisiejszych czasach trudno nam sobie wyobrazić śniadanie, obiad czy kolację bez surówki, ziemniaków, pomidorów i owoców.
Warunki klimatyczne warunkują uprawę tych roślin. Stąd też takie bogactwo i różnorodność na świecie. Festiwal Owoców i Warzyw Świata organizowany w Warszawie, ma na celu przybliżyć tę różnorodność. Każdy kraj ma swoje specjalności, przepisy do ich przygotowania. Podczas Festiwalu chcemy pokazać je właśnie poprzez prezentacje, degustację czy okolicznościowe wydawnictwo, magazyn „Owoce i Warzywa Świata”. Nie zabraknie w nim opisów, historii, przepisów, anegdot i ciekawostek oraz prezentacji firm specjalizujących się w owocach i warzywach.
Na Festiwalu będziemy prezentować mało znane owoce i warzywa krajów czy regionów takie jak owoce - cherymoja, cyfomandra, jabłko różane, kaki, karambola, kumkwat, pitahaja, papaja, rambutan, tamarillo; warzywa - arracacha, chrzan japoński, daikon, jukka, kohlrabi, lotos orzechodajny, paprotki, topinambur. Apetyczne, znane czy mało znane nazwy to już zapowiedź niezwykłych prezentacji owoców i warzyw świata. Wśród nich nie brakuje polskich specjalności, takich jak: jabłka, śliwki, buraki, kapusta, rabarbar i inne.
Poznamy także historie jabłek, winogron, mango, daktyli, owoców cytrusowych, marchewki, ziemniaka, awokado oraz sposobów ich przetwarzania we wspaniałe przysmaki. Ważnym elementem edukacyjnym i promocyjnym będzie pokazanie walorów zdrowotnych tych produktów.
Dzieci i dorośli będą mogli skorzystać z degustacji i głosować w plebiscycie na najlepsze i najsmaczniejsze owoce i warzywa Festiwalu.
Oczywiście warunkiem do poznania smaku niektórych owoców z dalekiego świata jest ich zamrożenie lub jakiś inny, pewny sposób konserwacji. Stąd nieodłącznym składnikiem Festiwalu Owoców i Warzyw Świata jest Festiwal Słoików Świata. Niezależnie od metody, właśnie słoik jest tym elementem, dzięki któremu można smaki przetransportować na drugi koniec świata. Słoiki same z siebie mają swoją długą historię, ale w potocznym znaczeniu w języku polskim uzyskały różne znaczenie nie tylko w sferze żywności. Przykładowo kosmetyki też używają słoików, jako pojemników do przechowywania. Ostatnio na temat słoików wypowiadali się nawet politycy. Chodzi o ludzi, którzy dojeżdżają do pracy nawet z daleka nie mieszkając w aglomeracjach.
Te i inne ciekawostki na temat owoców, warzyw, ich przechowywania, historii słoików a przede wszystkim zasad zdrowego żywienia i żywności można będzie poznać na naszym Festiwalu.
Zapraszamy do wzięcia udziału w Festiwalu Owoców i Warzyw Świata lub przynajmniej obserwowanie jego atrakcji poprzez nasze strony internetowe oraz profile na Facebooku.
9232105
1