Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

FAO i WHO ostrzegają przed 10 najgroźniejszymi pasożytami w żywności

3 grudnia 2015
FAO i WHO opracowują nowe normy dla światowego handlu żywnością, które mają pomóc w kontrolowaniu obecności szkodliwych pasożytów w produktach spożywczych. Organizacje opublikowały listę 10 najgroźniejszych w skali światowej pasożytów.

"Niektóre pasożyty mogą żyć w naszym ciele latami" - ostrzega we wtorkowym komunikacie Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). "Mimo ogromnych kosztów społecznych brakuje informacji na temat pochodzenia tych pasożytów, o tym jak żyją w organizmie, i co ważniejsze jak nas zarażają" - wskazuje organizacja. W szczególności w Azji i Afryce brakuje jakichkolwiek danych o występowaniu pasożytów.
Celem opracowywanych przez FAO i Światową Organizację Zdrowia (WHO) dyrektyw dotyczących walki z pasożytami jest pomoc państwom w monitorowaniu obecności pasożytów w łańcuchu żywnościowym. Dwie organizacje sporządziły wstępną listę 93 pasożytów, którą następnie okroiły do 24 najgroźniejszych. Opracowały ją na podstawie danych o zachorowalności, występowaniu pasożytów, chorobach przez nie wywoływanych i ich wpływie na gospodarkę.
FAO we wtorkowym komunikacie opublikowała pierwszą listę 10 pasożytów uznawanych za najgroźniejsze w skali światowej. Chodzi w szczególności o glisty i tasiemce, które mogą wywoływać epilepsję, wstrząs anafilaktyczny i dezynterię.
"Jeśli weźmiemy pod uwagę problemy, które sprawiają te pasożyty, to nie są one traktowane z uwagą, na jaką zasługują" - zauważa Renata Clarke, specjalistka FAO ds. bezpieczeństwa żywności. Wyraża ona oczekiwanie, że publikacja listy 10 pasożytów pozwoli uwrażliwić na ten problem władze i opinię publiczną.


POWIĄZANE

35 sprawdzanych opakowań na minutę i 100% skuteczności w wykrywaniu nieszczelnoś...

Grupa PZU po posiedzeniu sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji powodziowej, utwo...

Tysiące zwierząt na południu Polski zostało dotkniętych dramatycznymi skutkami p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę