Rolnicy produkują coraz więcej żywności i... starzeją się. Osoby poniżej 35 roku życia prowadzą obecnie tylko 7,6% gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej. W czwartek Parlament zagłosuje nad sprawozdaniem Donato Tommaso Veraldiego (EPP-ED, Włochy), które ma ułatwić młodym ludziom dostęp do sektora rolnego. Dzięki temu stanie się on bardziej dynamiczny.
Ponad 50% gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej to gospodarstwa prowadzone przez rolników powyżej 55 roku życia. Jedna czwarta aktywnych zawodowo rolników obchodziła już swoje 65. urodziny.
Głównym celem sprawozdania Veraldiego jest ułatwienie dostępu do sektora rolnego młodym ludziom, a tym samym wymiana pokoleń w tym sektorze. Odmłodzone rolnictwo będzie bardziej elastyczne gospodarczo i otwarte na innowacje.
Nowe trudności młodych rolników
Sprawozdanie wskazuje, że gospodarstwa prowadzone przez młodych rolników są na ogół bardziej zyskowne. Młodzi rolnicy chętniej wprowadzają innowacyjne rozwiązania i stosują metody przyjazne środowisku.
Muszą jednak zmierzyć się z wieloma trudnościami obejmującymi wysokie koszty rozpoczęcia działalności, wysokie koszty zadłużenia, niedostatek gruntów rolnych, niewystarczające kształcenie rolników. Także Wspólna Polityka Rolna stawia wyzwania przed młodymi rolnikami, polegające na konieczności dostosowywania się do norm przez nią narzucanych.
Pomysły zawarte w sprawozdaniu
Komisja Rolnictwa przyjęła sprawozdanie 6 maja 2008 roku. Wzywa ono młodych rolników do zmierzenia się z wyzwaniami wynikającymi z większego otwarcia rynku na szczeblu międzynarodowym oraz uświadomienia sobie spoczywającej na nich odpowiedzialności za walkę ze zmianami klimatu.
Posłowie stwierdzają, że zachodzi potrzeba promowania polityk, które w pierwszym rzędzie wspierałyby włączenie młodych ludzi w ramy wielofunkcyjnego rolnictwa. A także, że istnieje potrzeba, aby młodzi rolnicy dysponowali odpowiednimi informacjami i instrumentami oceny pozwalającymi oszacować tendencje rynkowe.