Ptak_Waw_CTR_2024

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

17 września 2013
W poniedziałek rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, podczas którego liczne miasta będą promować ekologiczny transport. Resort środowiska zachęca, aby np. do pracy zamiast samochodem wybrać się pieszo, rowerem bądź autobusem.

Do akcji na razie przyłączyły się 23 miasta w Polsce. W całej Europie jest ich ponad 1,5 tys. W miastach, które przyłączyły się do akcji, odbędą się kampanie edukacyjne na temat korzyści ekologicznych, zdrowotnych i ekonomicznych wynikających z korzystania z publicznego transportu, jeżdżenia na rowerze, czy używania samochodu w sposób bardziej racjonalny.
W Gdyni i Opolu będzie można bezpłatnie wypożyczyć rowery. W Olsztynie zostanie zorganizowana nauka bezpiecznej jazdy w ruchu ulicznym, Rzeszów uruchomi kolejną automatyczną wypożyczalnię rowerów miejskich.
Poznańscy kierowcy w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji publicznej. Wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu. W Gdańsku natomiast władze miejskie będą zachęcały do korzystania z trolejbusów. Jak zapowiada resort środowiska, w Szczecinie część miejskich parkingów ma się zamienić w tymczasowe parki, w których będzie można odpocząć i poczytać.
Miasta będą promowały także tzw. carpooling - podróżowanie, które polega na udostępnianiu wolnego miejsca w samochodzie innym osobom.
Ministerstwo poinformowało, że w ramach tegorocznej kampanii organizowane jest szkolenie dla władz samorządowych pn. "Zielone miasta - w stronę przyszłości!". Zamiar udziału w szkoleniu można zgłosić na stronie www.miejskajazda.pl. Mają być prezentowane m.in. dobre praktyki z zakresu planowania infrastruktury miejskiej przyjaznej mieszkańcom.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską. Kulminacją wydarzenia jest przypadający w tym roku 22 września Europejski Dzień bez Samochodu. Idea ta zrodziła się w 1998 r. we Francji. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że możliwe jest życie w mieście bez samochodu. W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2002 r.




POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę