Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Europa w opałach: upały na południu, ulewy na północy

29 czerwca 2007
W Atenach słupki rtęci pokazały rekordowe 46 stopni Celsjusza. Brytyjskie miasta nawiedziła fala powodzi. Na całym kontynencie anomalie pogodowe kosztowały życie prawie 50 osób Lato w Europie rozpoczęło się dramatycznie. W wielu miejscach padły rekordy ciepła. W stolicy Grecji termometry pokazywały we wtorek najwyższą temperaturę od 110 lat. Bukareszt, gdzie w centrum miasta słupek rtęci doszedł do 45 stopni, jeden z rumuńskich kanałów telewizyjnych nazwał płytą grzewczą. Temperaturę powyżej 40 stopni Celsjusza zanotowano także m.in. na Sycylii, Cyprze, w Bułgarii i Albanii.

Najwięcej ofiar gorąca jest w Rumunii. Trwający przez tydzień upał spowodował już śmierć 29 ludzi. Z kolei w Grecji z tej przyczyny straciły życie cztery osoby, we Włoszech sześć, w Albanii trzy, dwie w Chorwacji, po jednej w Turcji oraz w Bośni i Hercegowinie.

Według cytowanych przez włoskie media ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia wzrost temperatury o 1 stopień ponad średnią prowadzi do wzrostu wskaźnika śmiertelności o 3 proc.

Nie powinniśmy dać się zaskoczyć

Zaniepokojenie sytuacją wyraził wczoraj Salvano Briceno, kierownik jednostki zajmującej się przy ONZ zapobieganiem katastrofom. Mówił, że coraz częstsze i bardziej poważne występowanie podobnych zjawisk jest konsekwencją procesu globalnego ocieplenia. - Nie powinniśmy dać się zaskoczyć. Wiemy, co może się wydarzyć, i potrafimy się na to przygotować -dodał.

Jego zdaniem konieczne jest podjęcie przez rządy zdecydowanych działań - m.in. uruchamianie systemów wczesnego ostrzegania, budowa schronów przeciwpowodziowych czy szpitali i innych publicznych budynków o wzmocnionej konstrukcji.

Spiekota zabija zwierzęta

Już teraz we wszystkich państwach europejskich, w których panują upały, wprowadzane są specjalne środki ostrożności mające na celu zapobiec kolejnym tragediom.

W Bukareszcie i w innych rumuńskich miastach powstały namioty pierwszej pomocy, oferujące przechodniom wodę mineralną i możliwość skontrolowania ciśnienia. Służba medyczna ma pełne ręce roboty: karetki wyjeżdżają do tysięcy przypadków omdleń w całym kraju.

W Sofii pracownicy komunikacji miejskiej polewają szyny tramwajowe zimną wodą, by zapobiec ich deformacji i ewentualnym wypadkom. Co prawda według bułgarskich lekarzy przypadków śmierci spowodowanych bezpośrednio przez upały nie ma. Przyznają jednak, że częściej niż zwykle zgłaszają się do nich chorzy na serce i osoby z wysokim ciśnieniem.

Medycy obawiają się fali zapaleń płuc, które mogą być spowodowane korzystaniem z klimatyzacji. Radzą, by różnica temperatury na ulicy i wewnątrz pomieszczeń nie przekraczała 10 stopni.W Grecji tempo życia nieco zwolniło. We wtorkowe popołudnie w wielu miejscach zamknięte zostały publiczne instytucje. Od piątku greckie służby sanitarne pozostają wstanie pogotowia. Spiekota zabiła także wiele dzikich zwierząt i ptaków.

Pożary spowodowane przez falę upałów trawią włoską Sycylię. We wtorek najbardziej dramatyczna sytuacja panowała w Palermo. Nad miastem, w którym wybuchłosiedem groźnych pożarów, unosił się dym. Ogień strawił też tereny wokół fabryki Fiata w Termini Imerese, w której robotnicy odmówili pracy, nie wytrzymując upałów i gryzącego dymu unoszącego się nad halami. W Palermo doszło do serii przerw w dostawach prądu. Jak poinformowały ekipy techniczne, z powodu przeciążenia sieci spaliło się 12 transformatorów. Na niektórych nadmorskich włoskich plażach zaczyna brakować wody domycia i picia.

Mieszkańcom Cypru we znaki daje się strajk pracowników sektora energetycznego. W jego ramach, nie bacząc na temperaturę, przerwano na wyspie dostawy prądu.

Drogi są nieprzejezdne

Z problemem odmiennej natury boryka się Wielka Brytania. Ulewne deszcze i wywołane przez nie powodzie pozbawiły życia cztery osoby. Najgorsza sytuacja panuje w położonym w północnej Anglii Sheffield. Policja znalazła tam ciało chłopca, którego porwał nurt wezbranej rzeki. Inną ofiarą ulewy jest 68-letni człowiek, który utopił się, usiłując wysiąść z auta. Podczas próby udrożnienia studzienki kanalizacyjnej w angielskim Hull zginął młody mężczyzna.

W poniedziałek wieczorem ulewy w wielu regionach ustały, jednak władze utrzymały ostrzeżenia przeciwpożarowe, ponieważ poziom wód w rzekach wciąż wzrasta. W wielu miejscach w Anglii i Walii drogi są całkowicie nieprzejezdne.

W Skandynawii, głównie w Szwecji i Norwegii, szalały wichury i towarzyszyły im ulewne deszcze. W Szwecji i na północy Niemiec wstrzymano wiele połączeń promowych i kolejowych.

Meteorolodzy przewidują, że tego lata temperatury w Europie będą wyższe niż zwykle, przy czym na południu kontynentu ma być bardziej sucho niż przeciętnie, a na północy bardziej deszczowo.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę