Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Europa środkowa: zbiory zbóż mogą być lepsze od prognoz

8 września 2012
Zdaniem FAMMU/FAPA kolejne informacje o lepszych, niż do tej pory oczekiwano prognozach rozmiarów i jakości zbiorów w wielu istotnych krajach na rynku zbóż powinny wspierać stabilizację cen. Pozytywne informacje płyną między innymi z Niemiec, Ukrainy i Polski
Ostatnie szacunki niemieckiego ministerstwa rolnictwa zapowiadają na przykład zbiory zbóż na poziomie 44,7 mln ton, co oznacza wzrost o 6,7 proc.

Mimo spadku tegorocznych produkcji i eksportu na Ukrainie (wedle ostatnich szacunków, wywóz zbóż wyniesie 21,1 mln wobec przewidywanych uprzednio 23,3 mln ton), tegoroczne warunki zasiewów ozimin są w tym kraju zdecydowanie lepsze od tych z 2011 r. Przypomnijmy, ze główną przyczyną załamania się produkcji zbóż u tego, znaczącego eksportera pszenicy i kukurydzy była przede wszystkim susza podczas zeszłorocznych zasiewów.
Także polskie zbiory są oceniane coraz lepiej. Niemiecka firma handlowa Toepfer szacuje polską produkcję pszenicy w tym roku na 7,7 mln ton wobec 9,3 mln rok temu, ale o 0,2 mln ton powyżej oceny z lipca. Z opinii jakie napływają od polskich handlowców i producentów wynika, że zbiory mogą być jeszcze lepsze. Z całą pewnością pszenica jest bardzo wysokiej jakości, a kłopoty z podażą dotyczą przede wszystkim zboża paszowego.
Co więcej, cenę na poziomie ok. 1000 PLN (ok. 238 euro) można otrzymać jedynie na bazie FOB w eksporcie. Ceny na rynku wewnętrznym nieznacznie tylko przekraczają 900 PLN, co wiąże się z rosnącym przekonaniem producentów mąki i pasz, że tegoroczne zbiory nie będą tak złe, jak się jeszcze kilka, kilkanaście tygodni temu spodziewano.
Więcej problemów może być na unijnym rynku kukurydzy. Wywołana suszą katastrofa w amerykańskiej produkcji zbiegła się bowiem z bardzo kiepską pogodą dla plantatorów także w Europie. Toepfer szacuje unijne zbiory w 2012 r. jedynie na 56,9 mln ton wobec 65,2 mln przed rokiem. Fatalne zbiory zanotują przede wszystkim Rumunia - 5,2 wobec 10,4 mln ton przed rokiem oraz Węgry - 5,6 mln w porównaniu do 8 mln ton. Aby uniknąć drastycznego wzrostu bardzo drogiego obecnie importu, który w zeszłym roku wyniósł 6,3 mln ton, unijni producenci pasz sięgną zapewne po jęczmień i pszenicę, co zwiększy presję cenową na tych rynkach.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę