MERCOSUR1
TSW_XV_2025

EURO-COUNTRY partnerstwo dla zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich

5 stycznia 2016
Okres transformacji po 1989 roku przyniósł w Polsce, a także wszystkich państwach postkomunistycznych, wiele zmian jeśli chodzi o tworzenie organizacji społecznych z tzw. trzeciego sektora. Organizacja pozarządowa (ang. Non-Governmental Organization - stąd często stosowany także w polszczyźnie skrót NGO) to organizacja obywatelska (założona przez obywateli lub ich organizacje), działająca z inicjatywy własnej na rzecz wybranego przez siebie wycinka interesu publicznego.
W prawie międzynarodowym, w odróżnieniu od organizacji międzyrządowych organizacje pozarządowe grupują nie państwa lecz osoby fizyczne lub prawne, i to z reguły z różnych krajów (najczęściej przyjmuje się, że minimum z trzech). Działają w oparciu o prawo krajowe siedziby organizacji, a powstają w wyniku nie umowy międzynarodowej, ale umowy cywilno-prawnej. Organizacje pozarządowe bywają nazywane trzecim sektorem, obok sektora publicznego (władz, administracji publicznej) i rynkowego (biznesu, przedsiębiorczości). Organizacje pozarządowe - w odróżnieniu od organów publicznych a podobnie jak biznes - są prywatne i powstają z inicjatywy ich założycieli (prywatnych osób), ale - w odróżnieniu od biznesu a podobnie jak władze publiczne - działają w interesie publicznym a nie prywatnym.
W Polsce wiele takich organizacji powstało m.in. dzięki możliwościom jakie pojawiły się w związku z szansą wykorzystania licznych funduszy strukturalnych przeznaczonych dla państw przyłączających się do Unii Europejskiej. Wśród nich wymienić można m.in. Europejski Fundusz Społeczny, zajmujący się kapitałem ludzkim, Regionalne Programy Operacyjne, ze środkami na infrastrukturę oraz Pilotażowy Program LEADER+, który w skrócie można określić jako program rozwoju obszarów wiejskich oparty na oddolnych inicjatywach.
W Polsce jest ponad 180 Lokalnych Grup Działania, w tym 12 na Opolszczyźnie, każda z nich przyjęła statut stowarzyszenia, związku stowarzyszeń lub fundacji. Do tej pory realizowano u nas schemat I Ledera, czyli coś w rodzaju jego pierwszej edycji. Kontynuacją była realizacja Schematu II, przez większość z ponad 160, które brały w nim udział, już zakończona. W ramach II schematu każda grupa pisała wniosek o dofinansowanie na swój teren, który przedstawiał konkretne projekty do zrealizowania np. różnego typu szkolenia, działania informacyjno – promocyjne terenu oraz wyjazdy studyjne.
Fundacja „Euro-Country” jest lokalną grupą działania stanowiącą formę trójsektorowej współpracy partnerów z sektora administracji publicznej, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców. Jest organizacją pożytku publicznego. Powołana została 4.04.2006 r. w celu wspierania zrównoważonego, zintegrowanego i innowacyjnego rozwoju obszarów wiejskich gmin Polska Cerekiew, Cisek, Pawłowiczki, Bierawa, Reńska Wieś, opartego na oddolnym działaniu mieszkańców gmin, wykorzystujących nowe technologie, potencjał produktów lokalnych oraz  zasoby ludzkie do rozwoju swoich miejscowości. Obecnie obszar działania Fundacji został poszerzony o dwie gminy z powiatu prudnickiego – Głogówek i Lubrzę.
Od południowego zachodu, od Górnego Śląska, w Opolszczyznę wdziera się Odra. Z rzeką tą związane jest życie i egzystencja ludzi zamieszkujących te tereny. Żyją pod jej wpływem i urokiem, a czasem cierpią w czasach niszczących powodzi. Rzeka ta zapisała się w historii i zwyczajach, rozwijała wyobraźnię jako miejsce, gdzie bytuje utopiec, stwór na wpół groźny ale na śląski sposób swojski, przestrzegający przed niebezpieczeństwami wody. Teren ten od lat powiązany jest także z końmi, mamy na terenie kilka gospodarstw agroturystycznych hodujących konie, a jedne z bardziej znanych imprez organizowanych corocznie to Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd i Międzynarodowe Mistrzostwa Amazonek.  
Obszar Euro-Country leży w obrębie makroregionu Niziny Śląskiej w dorzeczu Odry. Północno-wschodnia i wschodnia część obszaru należy do mezoregionu Kotliny Raciborskiej, a pozostały obszar leży w obrębie mezoregionu Płaskowyżu Głubczyckiego. Tak więc na ukształtowanie terenu gmin zasadniczy wpływ mają te dwie jednostki morfologiczne: obniżenie Kotliny Raciborskiej, o stosunkowo mało urozmaiconej rzeźbie terenu, z małymi spadkami terenu, gdzie wyraźną osią obniżenia jest dolina rzeki Odry. Drugi obszar to znacznie bardziej urozmaicona wysoczyzna plejstoceńska Płaskowyżu Głubczyckiego, gdzie rzeźba terenu przechodzi w nisko-pagórkowatą i pagórkowatą.
Euro - Country to region wielokulturowy, gdzie żyją obok siebie, Polacy, Ślązacy i Niemcy. Dlatego też region ten stanowi swoisty „tygiel kultur”, gdzie widać wpływy wszystkich obecnych kiedyś i współcześnie na tych ziemiach kultur.
W roku 2007 Fundacja Euro-Country zajmowała się głównie realizacją projektu „Euro – Country zwiększenie szans rozwoju obszarów wiejskich gmin Polska Cerekiew, Cisek, Pawłowiczki, Reńska Wieś i Bierawa” w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006, Pilotażowy Program Leader+ - schemat II. Fundacja „Euro-Country” otrzymała na realizacje projektu dofinansowanie w wysokości 600 tyś złotych. Projekt  miał na celu osiągnięcie priorytetów określonych w Lokalnej Strategii Rozwoju i  zawierał kilkanaście zadań. Wśród nich znalazły się:
  • Organizacja szkoleń mających na celu podniesienie kwalifikacji mieszkańców – kursy języka angielskiego i niemieckiego, kurs wychowawców kolonijnych, warsztaty plastyczne, muzyczne, taneczne, kurs agroturystyczny;
  • Przeprowadzenie szkolenia „Strażak ratownikiem wodnym i medycznym” w dwóch etapach – Patent stermotorzysty i Ratownik medyczny;
  • Przygotowanie ekspertyz przydatnych do wypromowania turystyki na obszarze Euro-Country: m.in. ekspertyza dotycząca możliwości turystycznego wykorzystania rzeki Odry oraz wytyczenia ścieżek konnych i rowerowych
  • Stworzenie 4 koncepcji rozwoju turystyki na obszarze Euro-Country:
  • Opracowanie, druk i dystrybucja Informatora społeczno-kulturalnego „Euro –Country”;
  •  Opracowanie materiałów promocyjnych  dot. Fundacji Euro-Country i terenu na którym działa (ulotka, przewodnik);
  • Zorganizowanie imprez integracyjnych dla mieszkańców, nawiązujących do dawnych tradycji i obyczajów, promujących produkty lokalne – „Święto chleba – śląskie specjały”, „Na granicy”;
  • Przygotowanie wystawy fotograficznej „Parafia Zakrzów wczoraj i dziś”
  • Wykonanie wystawy fotograficznej „Galeria Art. Cup” prezentującej historię Jeździeckich Mistrzostw Gwiazd odbywających się od 1998 roku w Zakrzowie i ulotki informacyjnej opisującej wystawę.
Jednym z ciekawszych szkoleń przeprowadzonych w trakcie realizacji projektu było szkolenie „Strażak ratownikiem wodnym i medycznym”. Dwie z gmin należących do obszaru Euro-Country: Bierawa i Cisek, ze względu na bliskość Odry, położone są na terenach zalewowych, gdzie wciąż aktualne jest zagrożenie powodzią. Po powodzi w 1997 roku wszyscy zdali sobie sprawę jak niewiele możemy sami zrobić w obliczu takiego zagrożenia. Zalane było kilkadziesiąt hektarów ziemi, zaś spora cześć mieszkańców straciła dorobek swojego życia. Dlatego też jednym z priorytetowych zadań wykonywanych w ramach projektu, opracowanych już w fazie przygotowywania Lokalnej Strategii Rozwoju, stała się realizacja szkolenia „Strażak ratownikiem wodnym i medycznym”. Szkolenie podzielone było na dwie części – „Patent stermotorzysty” oraz „Ratownik medyczny”. Pierwsze szkolenie po zdaniu egzaminu uprawnia przez całe życie do poruszania się łodziami strażackimi i wykonywania czynności ratowniczych. Na ich poświadczenie Urząd Żeglugi Śródlądowej wystawia patent stermotorzysty. Zajęcia drugiego kursu przeprowadzone były wg programu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i były przeznaczone dla ratowników krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Kurs służy podniesieniu kwalifikacji w ratowaniu życia ludzkiego w czasie wypadków i pożarów. Strażacy po nabyciu uprawnień mogą udzielać pomocy przedlekarskiej z wyjątkiem aplikacji zastrzyków. Uprawnienia ważne są 3 lata, później trzeba zdać egzamin retryfikacyjny.  
Kurs ukończyło łącznie 86 strażaków z naszego terenu, mamy jednak nadzieję że nie będą zmuszeni do zbyt częstego wykorzystywania swych umiejętności w życiu codziennym. Bezpośrednim efektem zdobycia wiedzy na kursie ratowników medycznych jest udział strażaków w krótkich kursach ratownictwa organizowanych dla szkół podstawowych i gimnazjów z naszego terenu.
Fundacja Euro-Country uczestniczyła w 2007 roku także w realizacji dwóch innych projektów: „Nowe horyzonty – przyszłość w naszych rękach” oraz „Ruraltour”.
Pierwszy projekt, realizowany we współpracy z Śląskim Centrum Równych Szans z Katowic, miał na celu aktywizację osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem, zamieszkujących teren obszaru naszego działania: Cisek, Bierawa, Polska Cerekiew, Reńska Wieś. Projekt zakładał przeprowadzenie cyklu szkoleń z zakresu m.in. poznania siebie i oceny własnych możliwości na rynku pracy, radzenia sobie z bezradnością, kształtowania umiejętności społecznych, rozwijania świadomości własnego potencjału oraz kurs komputerowy. Projekt realizowany buł w dwóch etapach: kwiecień – maj i październik – listopad 2007 rok. W szkoleniach wzięło udział kilkadziesiąt osób.
W celu realizacji projektu „Rural Tour” (Turystyka na obszarach wiejskich) realizowanego w ramach europejskiej Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III B CADSES, została nawiązana współpraca pomiędzy regionem austriackim Karyntia, półwyspem chorwackim Istria, regionem Węgier - Szécsény, Województwem Opolskim oraz włoskimi regionami Emilia- Romagna i Veneto. Celem międzynarodowego projektu jest wspieranie integracji i konkurencyjności regionów partnerskich i ich obszarów wiejskich. Realizowane działania wspierają ekonomiczną i społeczną spójność oraz zrównoważony rozwój. Stały kontakt pomiędzy partnerami projektu umożliwia dzielenie się wiedzą i umiejętnościami w zakresie rozwoju turystyki na obszarach wiejskich. Współpraca w ramach projektu jest wspierana przez Unię Europejską i współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Obecnie Fundacja Euro-Country przygotowuje się do wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.

POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę