Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Eksport w tym roku wzrośnie o 9 proc.

5 stycznia 2016
W 2014 r. eksport wzrośnie o 9 proc., import o 8 proc., a deficyt obrotów towarowych wyniesie ok. 0,6 mld euro - szacuje resort gospodarki. Zaznacza jednocześnie, że prognoza ta może ulec zmianie w związku z konfliktem handlowym Rosji z Zachodem.
Resort gospodarki w raporcie "Ocena sytuacji w handlu zagranicznym w I półroczu 2014 roku (na podstawie danych wstępnych GUS)" oszacował prognozę obrotów towarowych na ten rok.
"Poprawiające się zewnętrzne uwarunkowania koniunkturalne, w tym zwłaszcza prognozowane przełamanie recesji w strefie euro (która jest odbiorcą ponad połowy polskiego eksportu), przełożą się, w ocenie MG, na ożywienie wymiany handlowej z zagranicą. Przewiduje się w 2014 roku: eksport wzrośnie o 9 proc., do poziomu ok. 168,9 mld euro, import wzrośnie o 8 proc. do poziomu ok. 169,5 mld euro i w rezultacie deficyt obrotów zostanie zredukowany o ok. 1,4 mld euro, do ok. 0,6 mld euro" - napisano w raporcie.
Autorzy raportu podkreślają w nim jednocześnie, że "w związku z obecną sytuacją związaną z konfliktem handlowym Rosji z Zachodem, może pojawić się konieczność skorygowania powyższej prognozy wzrostu obrotów towarowych z zagranicą".
Twórcy raportu poinformowali, że według wstępnych danych GUS, wartość eksportu towarów z Polski w I półroczu br. osiągnęła 80 mld euro, czyli była wyższa o 5,4 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
"Natomiast import do Polski wzrósł w tym czasie o 4,5 proc. do poziomu 80,2 mld euro. Wyniki te przełożyły się na redukcję deficytu handlowego do niespełna 0,2 mld euro wobec ponad 0,8 mld euro przed rokiem" - czytamy.
Resort poinformował, że w okresie styczeń-czerwiec br. zdecydowanie lepsze wyniki osiągnięto w wymianie z rynkami rozwiniętymi gospodarczo, gdzie eksport wzrósł o 7,2 proc., przekraczając poziom 66,9 mld euro, zaś import z nich zwiększył się o 2,5 proc., do 52,2 mld euro. W rezultacie nadwyżka obrotów z tymi krajami powiększyła się o 3,2 mld euro, do ponad 14,7 mld euro.
"Prognozy rozwoju polskiej wymiany z zagranicą pozostają obciążone dużym stopniem niepewności. Z jednej strony, oczekiwane jest ożywienie koniunktury na najważniejszych dla polskiego eksportu rynkach unijnych, zwłaszcza w strefie euro. Z drugiej strony, konflikt handlowy pomiędzy Rosją a Zachodem oraz słaba koniunktura na rynku rosyjskim i zapaść gospodarcza na Ukrainie będzie skutkować dalszymi spadkami sprzedaży na te dwa rynki" - napisali autorzy raportu.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę