Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Eksport polskiego drobiu rośnie, ale wolniej

20 lipca 2013
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że w pierwszych czterech miesiącach 2013 r. można było zaobserwować wzrost wolumenu eksportu mięsa drobiowego o 10 proc. w relacji rocznej, jednak dynamika wzrostu była niższa niż rok wcześniej.
Jak podaje MRiRW w pierwszych czterech miesiącach 2013 r. wywóz mięsa drobiowego wzrósł w relacji rocznej o 10% po poziomu 183,5 tys. ton. Największym odbiorcą mięsa pozostają Niemcy z 15% udziałem w ogólnym wolumenie eksportu. Przy czym w relacji rocznej wywóz mięsa drobiowego do tego kraju utrzymał się na stałym poziomie, ok. 27,7 tys. ton.
Co ciekawe, na drugim miejscu pod względem wolumenu eksportu uplasowały się Czechy, z 6-procentowym wzrostem wywozu w relacji rocznej po poziomu 18,4 tys. ton. Również wysoką dynamikę wzrostu wywozu odnotowano w przypadku Holandii (32% w skali roku), kraj ten w przeciągu czterech pierwszych miesięcy 2013 r. zaimportował ok. 15,6 tys. ton mięsa drobiowego z Polski, o 3,8 tys. t. więcej niż przed rokiem.
- Warto podkreślić, że pod względem struktury nadal ok. 80% mięsa jest przeznaczona na rynek Unii Europejskiej. Jednakże ten kierunek wywozu wykazuje mniejsze tempo wzrostu, ok. 10% w przeciągu pierwszych czterech miesięcy 2013 r., niż w przypadku wywozu poza UE, ok. 29% wzrost w analizowanym okresie. Tutaj dominują dwa rynki: Hongkong i Benin z odpowiednio 4 i 3-procentowym udziałem w ogólnym wywozie mięsa drobiowego - oceniają analitycy Banku BGŻ.
W analizowanym okresie, patrząc na ogólne zmiany w wywozie, można również zauważyć spowolnienie dynamiki wzrostu eksportu. Porównując z poprzednim rokiem, kiedy to wywóz mięsa drobiowego w pierwszych czterech miesiącach 2012 r. wzrósł o 16% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, w tym roku był to już wyłącznie 10-procentowy wzrost. Takie spowolnienie wpisuje się w obserwowane spowolnienie wzrostu produkcji mięsa w kraju.
Według prognoz IERiGŻ produkcja mięsa drobiowego z 12-procentowego wzrostu obserwowanego w 2012 r. w bieżącym roku wyhamuje do 8 procent. Można zatem stwierdzić, że mniejsza dynamika wzrostu eksportu wpisuje się w tą tendencję. Jednak nadal wywóz mięsa charakteryzuje się większym tempem wzrostu niż sama produkcja mięsa. Można zatem przypuszczać, że rozwój eksportu stanowi siłę napędową do wzrostu produkcji.



POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę