Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Eksport polskich zbóż nadal rośnie

3 grudnia 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że eksport zbóż w pierwszych trzech miesiącach sezonu 2013/14 był bardzo wysoki - szczególnie w przypadku pszenicy i żyta. Rośnie znaczenie eksportu za pośrednictwem portów.
Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za: MRiRW i IERiGŻ) w miesiącach lipiec-wrzesień 2013 r. polski eksport zbóż wyniósł blisko 1,20 mln t, czyli o 14 proc. więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku, kiedy za granicę sprzedano 1,05 mln t. A warto podkreślić, że cały sezon 2012/13 był rekordowy pod względem eksportu zbóż z Polski, a największą skalę wywozu notowano w IV kwartale 2012 r.
Tak jak przewidywaliśmy (por. np. Agro Tydzień z 16.09.2013 r.), znaczenie eksportu drogą morską szybko rośnie. Najnowsze dane wyraźne to potwierdzają. O ile w III kwartale 2012 r. w ten sposób zrealizowano 49 proc. polskiego eksportu ziarna, w tym roku już 63 proc.
Jednocześnie w trzech pierwszych miesiącach bieżącego sezonu o 9 proc. większy niż przed rokiem był import ziarna do naszego kraju. Jednakże w porównaniu z dużą skalą eksportu był on niewielki, gdyż wyniósł 253 tys. t. Na skutek zmian po stronie eksportu i importu nadwyżka w handlu zbożem powiększyła się o 15 proc. W III kwartale br. wyniosła bowiem 943 tys. t, a rok wcześniej 818 tys. t.
Z analizy danych pod względem eksportu poszczególnych gatunków zbóż wynika, że szczególnie duży (względny) przyrost eksportu i nadwyżki zanotowano w przypadku żyta. W omawianym okresie sprzedano za granicę 279 tys. t tego ziarna, podczas gdy rok wcześniej 165 tys. t. Oznacza to wzrost o 69 proc. Jednocześnie import praktycznie zamarł. Tym samym nadwyżka wzrosła ze 153 do 276 tys. t, co stanowi ponad 8 proc. szacowanej na 3,29 mln t krajowej produkcji w roku 2013. Podczas, gdy przed rokiem 42 proc. sprzedanego za granicę żyto opuściło nasz kraj za pośrednictwem portów, w tym roku już 57 proc.
Największy wolumen eksportu notowany jest w przypadku pszenicy - w okresie lipiec-wrzesień br. 534 tys. t wobec 497 tys. t rok wcześniej, co oznacza wzrost o 7 proc. Jednakże w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku znacząco wzrósł również import - o 75 proc. do 189 tys. t. Tym samym nadwyżka w handlu zmniejszyła się o 11 proc. do 345 tys. t.
W analizowanym okresie wzrósł również o 7 proc. do 188 tys. t eksport jęczmienia. Ten wynik był możliwy dzięki dużej sprzedaży w sierpniu podczas żniw, gdyż już we wrześniu eksport był znacznie ograniczony. Ceny jęczmienia w Polsce są obecnie wyższe niż przeciętnie w UE, gdyż kraj nasz zanotował duży spadek produkcji w stosunku do poprzedniego roku.
W stosunku do trzech pierwszych miesięcy poprzedniego sezonu minimalnie wzrósł eksport kukurydzy. Wyniósł on 145 tys. t wobec 141 tys. t rok temu. Jednocześnie znacznie obniżył się import tego ziarna, dzięki czemu nadwyżka wzrosła z 80 tys. t do 123 tys. t.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę